Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Torty. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Torty. Pokaż wszystkie posty

sobota, 20 kwietnia 2013

Tort bardzo czekoladowy

Często zdarza się tak, że najprostsze przepisy, prowadzą do najciekawszych efektów, tak jest w przypadku tego tortu. Ciasto zdecydowanie dla czekoladoholików, którzy na pewno poproszą o dokładkę. Delikatny kakaowy biszkopt idealnie komponuje się z z aksamitnym kremem. Prostota wykonania z pewnością pokusi o przygotowywanie tego ciasta częściej, niż tylko na specjalne okazje.


Składniki (na tortownicę 23cm):

Biszkopt
  • 5 jajek
  • 10 łyżek cukru
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki kakao
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa:
  • 400g śmietanki 30%
  • 350g gorzkiej czekolady
Ozdoby:
  • 50g gorzkiej czekolady

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Stopniowo dodawać cukier, ciągle miksując dodać żółtka. Mąki przesiać z kakao i proszkiem, delikatnie wmieszać do masy. Ciasto wylać do tortownicy wyłożonej papierem, piec ok. 30min. w temp. 180º. Po ostudzeniu przekroić na 2 blaty.
Śmietankę podgrzać na małym ogniu, dodawać stopniowo połamaną czekoladę. Mieszać dokładnie, aż do całkowitego rozpuszczenia czekolady. Schłodzić w lodówce przez 4-5 godzin, aż masa zgęstnieje. Połowę masy wyłożyć na przekrojony biszkopt, nałożyć drugi blat, całość obłożyć pozostałą masą.
Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej, rozsmarować na szklanej desce do krojenia i wstawić do lodówki. Po ok. 1 godzinie ścinać czekoladę za pomocą plastikowej szpatułki. Tak powstałymi rurkami ozdobić ciasto. Przed podaniem przechowywać w lodówce.


wtorek, 19 lutego 2013

Tort miś

Tort przygotowany specjalnie na pierwsze urodziny Antosi. Z tej porcji wychodzi całkiem dużo kawałków, w zależności od potrzeby można przygotować mniejszy tort. Zdecydowanie dla wielbicieli słodkości- słodki jak jubilatka. Pomysł znaleziony tutaj.



Składniki (na blaszkę 24x39cm):

Biszkopt:
  • 12 jajek
  • 24 łyżki cukru
  • 12 łyżek mąki pszennej
  • 12 łyżek mąki ziemniaczanej
Masa:
  • 500g margaryny
  • 1,5 szklanki mleka
  • 1 i 4/3 szklanki cukru
  • cukier wanilinowy
  • 4,5 szklanki mleka w proszku
Krem:
  • 375g masła
  • 375g cukru pudru
  • 3 łyżki mleka
  • odrobina czerwonego barwnika spożywczego w proszku
Dodatkowo:
  • słoiczek wiśni bez pestek
  • 150g białej czekolady
  • 75g gorzkiej czekolady
  • perełki cukrowe


4 jajka rozbić, oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywna pianę ze szczyptą soli, dodawać stopniowo 8 łyżek cukru, ciągle ubijając. Dodać żółtka i dokładnie zmiskować. Następnie delikatnie połączyć przesianą mąką, miksując na najniższych obrotach. Ciasto wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, piec ok. 15-20min. w temp. 180ºC. W ten sposób przygotować trzy osobne blaty. Po przestudzeniu, wyciąć z nich za pomocą szablonu kształt misia, wycianjąc dodatkowo łapki i brzuszek, tak aby po złożeniu blatów, te części misiowego ciałą były wypukłe. Mleko zagotować z cukrem i cukrem wanilinowym, ostudzić. Margarynę roztrzeć na puszystą masę. Cały czas miksując dodawać  na przemian mleko z cukrem i mleko w proszku. 3/4 masy, przełożyć biszkopty skropione wodą z sokiem cytrynowym. Na dolny i środkowy blat wyłożyć odszączone wiśnie oraz drobno pokrojoną czekoladę. Resztą masy obłożyć wierzch ciasta, niezapominając o przytwierdzeniu dodatkowych kawałków biszkoptu na brzuszek i łapki. Gorzką czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, za pomocą wykałaczki ozdobić nią buzię, łapki i brzuch misia. Resztę czekolady rozprowadzić na kawałku papieru, na kształt kokardki, odłożyć do zamrażarki. Miękkie masło utrzeć na puszystą masę, dodać cukier puder i dokładnie zmiksować. W mleku rozprowadzić odrobinę barwnika, dokładnie połączyć z masą, miksując przez ok. 5min. Ciasto udekorować kremem, nałożyć czekoladowe elementy. Kokardkę z jednej strony pomalować odrobiną gęstego lukru (1 łyżka cukru pudru+ kilka kropli wody), a następnie obsypać cukrowymi perełkami. Przed podaniem przechowywać w lodówce.



środa, 27 czerwca 2012

Tort owocowy

Zrobienie właśnie takiego lekkiego, kolorowego tortu miałam w planach od dawna. Idealną okazją okazał się Dzień Ojca. Delikatny biszkopt, w połączeniu ze śmietankowym kremem, a do tego świeże owoce, dał rozpływający się w ustach efekt. 


Składniki (na tortownicę o średnicy 23cm): 

Biszkopt:

  • 6 jajek 
  • 12 łyżek cukru 
  • 4 łyżki mąki pszennej 
  • 6 łyżek mąki ziemniaczanej 
  • 2 łyżki kakao
  • szczypta soli 
Masa:
  • 500ml dobrze schłodzonej śmietanki 36% 
  • 250g mascarpone 
  • 2 łyżki cukru pudru 
  • 1 łyżeczka żelatyny
  • 250g jagód
  • klika truskawek, morela, kiwi
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywno z dodatkiem szczypty soli. Dodawać po łyżce cukru, ciągle ubijając, stopniowo dodać żółtka, zmiksować. Mąki przesiać z kakao, dodawać po trochu do masy jajecznej delikatnie mieszając. Ciasto wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 180°C przez około 35 minut (aż do suchego patyczka). Gorące ciasto wyjąć z piekarnika i opuścić na podłogę z wysokości około 50 cm (zapobiega to opadaniu ciasta). Ostudzone ciasto przekroić na 3 blaty. Żelatynę namoczyć w 3 łyżkach zimnej wody, pozostawić na 2-3min. Dobrze schłodzoną śmietankę ubić na sztywno, dodawać stopniowo cukier, zmiksować (należy pamiętać, aby zbyt długo jej nie ubijać!). Dodać serek mascarpone dokładnie połączyć. Żelatynę delikatnie podgrzać, tak aby się rozpuściła, ochłodzić i dodać do masy, zmiksować. Owoce umyć, odsączyć. Blaty przełożyć 2/3 masy śmietanowej i jagód. Pozostałą część nałożyć na wierzch, udekorować jagodami i pozostałymi owocami. Przed podaniem schłodzić.

środa, 13 czerwca 2012

Tort truskawkowy

Truskawki to moje ulubione owoce i nie ukrywam, że cały rok czekam na te świeże, prosto z krzaczka. Do tego wielu z moich bliskich obchodzi urodziny właśnie w sezonie truskawkowym, więc cóż innego mogłabym dla nich przygotować jak nie delikatny, kremowy tort z truskawkami? Jest po prostu przepyszny, a przygotowanie jest banalnie proste.


Składniki (na tortownicę o średnicy 23cm): 

  • 5 jajek 
  • 10 łyżek cukru 
  • 5 łyżek mąki pszennej 
  • 5 łyżek mąki ziemniaczanej 
  • szczypta soli 
  • 500ml schłodzonej śmietanki 36% 
  • 250g mascarpone 
  • 2 łyżki cukru pudru 
  • 0,5kg świeżych truskawek 

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywno z dodatkiem szczypty soli. Dodawać po łyżce cukru, ciągle ubijając, stopniowo dodać żółtka, zmiksować. Mąki przesiać, dodawać po trochu do masy jajecznej delikatnie mieszając. Ciasto wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 180°C przez około 35 minut (aż do suchego patyczka). Gorące ciasto wyjąć z piekarnika i opuścić na podłogę z wysokości około 50 cm (zapobiega to opadaniu ciasta). Ostudzone ciasto przekroić na 3 blaty. Śmietankę ubić na sztywno, dodawać stopniowo cukier, zmiksować. Dodać serek mascarpone dokładnie połączyć. Truskawki umyć, pokroić. Blaty przełożyć 2/3 masy śmietanowej i truskawek. Pozostałą część nałożyć na wierzch, udekorować. Przed podaniem schłodzić.

wtorek, 10 kwietnia 2012

Tort świnka

Różowy tort przypominający świnkę wraz z dwoma małymi prosiaczkami z pewnością ucieszy jubilata.  Tym razem po raz pierwszy wykorzystałam masę z pianek marshmallows. Moim zdaniem jest ona łatwiejsza w obróbce niż masa cukrowa, choć równie słodka. 



Składniki (na tort o średnicy 26cm + 2 muffiny):
Biszkopt:
  • 7 jajek
  • 14 łyżek cukru
  • 7 łyżek mąki pszennej
  • 7 łyżek mąki ziemniaczanej
Masa do przełożenia:
  • 400g śmietanki kremówki
  • 125g mascarpone
  • pół słoiczka wydrylowanych wiśni
  • pół słoiczka dżemu
  • 50g mlecznej czekolady
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżeczki żelatyny
Krem maślany:
  • 125g masła
  • 2 łyżki mleka
  • ok. pół szklanki cukru pudru
Masa z pianek:
  • 250g różowych pianek marshmallows
  • 3 łyżki wody
  • 2 łyżki soku z buraków
  • ok. 500g cukru pudru

Białka oddzielić od żółtek, dodać szczyptę soli, ubić na sztywną pianę. Dodać żółtka, zmiksować. Ciągle miksując dodawać stopniowo przesiane mąki. Ciasto wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia (w tortownicy wystarczy wyłożyć spód) oraz do dwóch foremek na muffiny wyłożonych papilotkami. Piec do suchego patyczka ok. 35min. w temp. 180ºC. Aby nie potrzebnie nie otwierać piekarnika podczas pieczenia, muffinki które upieką się w ok. 10min. polecam piec osobno. Po upieczeniu gorący biszkopt upuścić płasko na podłogę z wysokości ok. 40cm, zapobiega to opadaniu ciasta. Po ostudzeniu biszkopt przekroić na 3 blaty.
Żelatynę namoczyć w 4 łyżkach zimnej wody. Kremówkę ubić na sztywno z dodatkiem cukru pudru. Dodać mascarpone i podgrzaną (nie gorącą) żelatynę, dokładnie zmiksować. Dolny blat posmarować dżemem, na to wyłożyć połowę masy śmietanowej, wiśni i pokruszonej czekolady. tak samo postąpić z środkowym blatem.
Tort na który chcemy nałożyć masę z marshmallów powinien być cały posmarowany kremem, tak, aby masa dobrze się przykleiła. W tym celu raczej nie poleca się mas śmietanowych, bo dekoracje mogą się rozpuszczać. Dobry będzie za to krem maślany.
Masło utrzeć na puszystą masę z mlekiem i cukrem. Tak przygotowaną masą posmarować wierzch i brzeg tortu, a także wierzch muffinek.
200g pianek rozpuścić z 4 łyżkami wody nad parą wodną, dokładnie mieszać. Rozpuszczoną masę zdjąć znad pary, dodawać stopniowo przesiany puder, dokładnie mieszając. Kiedy stanie się ona zbyt gęsta przełożyć na stolnicę i wyrabiać, dodając dalej cukier puder, aż do momentu aż masa przestanie się kleić (z dodawaniem cukru trzeba uważać, jeśli dodamy go za dużo masa będzie zbyt twarda). Masę rozwałkować cienko na grubość 2-3mm, można delikatnie podsypać stolnicę mąką ziemniaczaną. Przenieść za pomocą wałka na tort i babeczki, udekorować. Analogicznie postąpić z pozostałymi piankami, rozpuszczając je z dodatkiem soku z buraków. Uzyskamy w ten sposób masę o ciemniejszym kolorze. Oczywiście można użyć też barwników spożywczych. Tort przechowywać w lodówce.


sobota, 18 czerwca 2011

Tort z czekoladkami

Tym razem tort-prezent przewiązany nawet kokardką. Specjalnie na urodziny mojego teścia:) Polecam!




Składniki (na tortownicę o średnicy 23cm):

Ciasto:
  • 6 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • 2 łyżki oleju
  • pół szklanki mąki pszennej
  • pół szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 3 łyżki kakao
Masa budyniowa: 
  • 3 szklanki mleka
  • 1,5 łyżki mąki pszennej
  • 2 łyżki ciemnego kakao
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • pół szklanki cukru
  • 250g miękkiego masła lub margaryny
  • 6 łyżek wódki + 3 łyżki soku wiśniowego
  • słoiczek wydrylowanych wiśni
  • 20dag cukierków trufli
Dodatkowo:
  • czekoladki Merci
  • draże czekoladowe
  • 50g gorzkiej czekolady
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Dodawać stopniowo cukier ciągle ubijając, dodać żółtka, ubić. Dodać olej i zmiksować. Mąki przesiać z proszkiem i kakao. Dodawać stopniowo do masy jajecznej delikatnie mieszając. Ciasto wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temp. 180ºC. przez ok. 25min. Przekroić na 3 blaty, nasączyć sokiem z wódką.
2 szklanki mleka zagotować z cukrem. W pozostałej szklance rozmieszać mąki i kakao na gładką masę, wlać do gotującego mleka z cukrem, rozmieszać i pogotować do zgęstnienia. Budyń odstawić do ostudzenia. Masło utrzeć mikserem na puszystą masę, dodawać po łyżce zimnego budyniu, cały czas miksując, do czasu, aż masa będzie całkowicie gładka. Tak uzyskanym kremem przekładać nasączone blaty, układając na nich wiśnie i pokrojone w kostkę trufle. Pozostawić ok. 1/3 masy na pokrycie brzegów i wierzchu tortu. Boki tortu obłożyć czekoladkami, przewiązać kokardką. Czekoladę zetrzeć na tarce, posypać wierzch ciasta, udekorować drażami.


piątek, 27 maja 2011

Truskawkowe serca dla mam

Wczoraj przypadał Dzień Matki. W takim dniu oczywiście nie mogło zabraknąć słodkiego co nieco, takiego podarunku od serca. Mamom życzę samych pogodnych dni i dużo uśmiechu. Przedstawiam dwa ciasta, na bazie tych samych składników.





Składniki (na 1 ciasto, blaszka w kształcie serca):

Ciasto:
  • 4 jajka
  • 0,5 szklanki cukru
  • 1,5 łyżki oleju
  • 1/3 szklanki mąki pszennej
  • 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 łyżki kakao
Masa:
  • pół szklanki mleka
  • 2/3 szklanki cukru
  • cukier wanilinowy (16g)
  • 200g masła lub dobrej margaryny
  • 1,5 szklanki mleka w proszku
Polewa:
  • 60g margaryny
  • 4 łyżki cukru
  • 3 łyżki kakao
  • 1 łyżeczka żelatyny
  • 2 łyżki śmietanki
Dodatkowo:
  • 0,5kg truskawek
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Dodawać stopniowo cukier ciągle ubijając, dodać żółtka, ubić. Dodać olej i zmiksować. Mąki przesiać z proszkiem i kakao. Dodawać stopniowo do masy jajecznej delikatnie mieszając. Ciasto wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec temp. 180ºC. przez ok. 25min. 


Mleko zagotować z cukrem i cukrem wanilinowym, ostudzić. Masło utrzeć na puszystą masę, dodawać stopniowo ostudzone mleko i mleko w proszku, ciągle ucierając. Zmiksować na gładką masę. 
Upieczone ciasto przekroić na 3 blaty, przełożyć masą zostawiając 1/4 na boki tortu. Nałożyć truskawki. Żelatynę namoczyć w 2 łyżkach zimnej wody, pozostawić na 5min. Margarynę, cukier, kakao i śmietankę rozpuścić na małym ogniu. Do gotującej masy dodać podgrzaną żelatynę, dobrze wymieszać. Gotową polewę nałożyć na ciasto, lub udekorować truskawkami.


środa, 18 maja 2011

Tort urodzinowy

Wczoraj obchodziłam 25 urodziny. Otrzymałam wiele serdecznych życzeń, poczułam się taka kochana:) Moje siostra życzyła mi także "udanych wypieków", jak ona dobrze wie co ważne. Był tort i świeczki, pomyślałam życzenie, kto wie:) Tort miał być mały i lekki, do końca taki nie wyszedł. Masa z mleka w proszku, którą robiłam po raz pierwszy już stała się moją ulubioną, bo słodkie to ja lubię. Tort inspirowany przepisem znalezionym tutaj.



Składniki (na tortownicę o średnicy 23cm):

Ciasto:
  • 6 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • 2 łyżki oleju
  • pół szklanki mąki pszennej
  • pół szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 3 łyżki kakao
Masa:
  • pół szklanki mleka
  • 2/3 szklanki cukru
  • cukier wanilinowy (16g)
  • 300g masła lub dobrej margaryny
  • 2 szklanki mleka w proszku
Polewa:
  • 70g gorzkiej czekolady
  • 30g masła lub margaryny
Dodatkowo:
  • dwie łyżki kawy rozpuszczalnej
  • brzoskwinie z puszki
  • kilka truskawek
  • draże czekoladowe do dekoracji

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Dodawać stopniowo cukier ciągle ubijając, dodać żółtka, ubić. Dodać olej i zmiksować. Mąki przesiać z proszkiem i kakao. Dodawać stopniowo do masy jajecznej delikatnie mieszając. Ciasto wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec temp. 180ºC. przez ok. 25min. 
Mleko zagotować z cukrem i cukrem wanilinowym, ostudzić. Masło utrzeć na puszystą masę, dodawać stopniowo ostudzone mleko i mleko w proszku, ciągle ucierając. Zmiksować na gładką masę. 
Upieczone ciasto przekroić na 3 blaty, przełożyć masą zostawiając 1/4 na boki tortu. Ułożyć pokrojone drobno brzoskwinie. Na tym etapie wydawało mi się, że tort będzie za słodki, tak więc brzoskwinie z masą posypałam kawą rozpuszczalną. Resztą masy posmarować bok tortu, dekorować drażami. 
Czekoladę połamać, rozpuścić z margaryną w mikrofalówce. Nałożyć na wierzch tortu. Udekorować umytymi truskawkami.

piątek, 8 kwietnia 2011

Błotny tort ze świnkami

Tym razem tort urodzinowy przygotowany dla Ilony:*
Mocno czekoladowy z dodatkiem trufli i różowych świnek.




Składniki (tortownica o średnicy 23cm):


Biszkopt

  • 6 jajek
  • 5 łyżek mąki pszennej
  • 5 łyżek mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki kakao
  • 12 łyżek cukru
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa:

  • 3 szklanki mleka
  • 2,5 łyżki mąki pszennej
  • 2,5 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki kakao
  • pół szklanki cukru
  • 250g masła lub margaryny
  • 20dag cukierków trufli
  • słoiczek dżemu brzoskwiniowego

Masa cukrowa:

  • 1 łyżeczka żelatyny
  • 20ml wody
  • 12,5g glukozy w proszku
  • 1 łyżeczka masła
  • ok. 175g cukru pudru
  • odrobina malinowego kisielu jako barwnik
  • 50g gorzkiej czekolady



Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywno ze szczyptą soli, stopniowo dodawać cukier ciągle miksując. Dodać żółtka dobrze ubić. Mąki przesiać z kakao i proszkiem, dodawać delikatnie do masy mieszając rózgą lub miksując na najniższych obrotach. Ciasto przelać do foremki wyłożonej papierem do pieczenia, piec do suchego patyczka, ok. 40min. w 180ºC.
2,5 szklanki mleka zagotować z cukrem. W połowie szklanki mleka rozmieszać mąkę i kakao, następnie wlać do gotującego mleka, chwilkę pogotować. Gotowy budyń ostudzić. Masło utrzeć na puszystą masę, dodawać po łyżce zimnego budyniu, ciągle miksując, schłodzić.
Biszkopt przekroić na 3 równe blaty, odrobinę ciasta pokruszyć, okruchy będą potrzebne do dekoracji ciasta. Na dwa blaty nałożyć dżem brzoskwiniowy na to po 1/3 masy i drobno posiekane trufle. Wierzch tortu posmarować resztą kremu budyniowego, boki obsypać okruszkami z biszkoptu. 
Żelatynę rozpuścić w zimnej wodzie i pozostawić do napęcznienia. Następnie naczynie z nią postawić nad parą wodną, dodać glukozę cały czas mieszając drewnianą łyżką, bądź plastikową szpatułką. Nie można dopuścić by masa się zagotowała! Ciągle mieszając dodać masło, łyżeczkę kisielu. Dokładnie rozmieszać i zdjąć znad pary, stopniowo dodawać przesiany cukier puder ciągle mieszając (wyrabiając), aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Z tak powstałej masy formować świnki. Czekoladę rozpuścić nad parą wodną, pokryć nią wierzch tortu, tworząc "błotko", w którym należy umieścić świnki. Część czekolady można zetrzeć na tarce i obsypać nią teren poza "błotkiem".


poniedziałek, 21 marca 2011

Tort brzoskwiniowy

Łatwy i szybki do zrobienia tort, idealny na słodki prezent dla kogoś wyjątkowego. Polecam.




Składniki (na blaszkę 24x24cm):

Biszkopt:
  • 6 jajek
  • 200g cukru
  • 3 łyżki wody
  • 120g mąki pszennej
  • 195g mąki ziemniaczanej
  • 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
Krem budyniowy:
  • 2 szklanki mleka
  • 1 szklanka soku brzoskwiniowego (syropu po owocach w puszce)
  • 2 łyżki cukru
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • kilka kropli olejku waniliowego
  • puszka brzoskwiń
  • 200g miękkiego masła lub margaryny
Dodatkowo:
  • 30g gorzkiej czekolady
  • rurki waflowe

Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę dodając szczyptę soli. Dodać cukier i żółtka ciągle miksując. Mąki przesiać z proszkiem, dodawać delikatnie do masy mieszając drewnianą łyżką, bądź plastikową szpatułką. Wylać na blaszkę wyłożoną papierem piec przez ok. 30min. w 180ºC. Szklankę mleka i soku zagotować z cukrem. Pozostałe mleko rozmieszać z mąką i aromatem waniliowym. Zmiksowane składniki wlać do wrzącego mleka, pogotować do zgęstnienia. Odstawić, całkowicie ostudzić. Masło utrzeć dodając po łyżce zimnego budyniu. Odłożyć kilka brzoskwiń do dekoracji, pozostałe pokroić w drobniutką kostkę, wymieszać z masą budyniową. Biszkopt dwukrotnie przekroić i przełożyć kremem, masę budyniową nałożyć także na wierzch i boki tortu. Czekoladę roztopić w mikrofalówce i  nałożyć do strzykawki. Delikatnie wyciskać na folię aluminiową i tworzyć czekoladowe ozdoby, schłodzić w lodówce. Wierzch tortu ozdobić pozostałymi brzoskwiniami i czekoladowymi kwiatami. Boki obłożyć rurkami waflowymi.



poniedziałek, 28 lutego 2011

Tort makowy

Lekki tort makowy na urodziny mojej mamy:*
Łatwy do zrobienia, a efekt rozpływa się w ustach.
Przepis z moimi modyfikacjami, oryginalny znaleziony tutaj.



Składniki (na tortownicę o średnicy 23cm):
Ciasto:
  • 5 jajek
  • 150g cukru pudru
  • 120g mąki pszennej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki zmielonych migdałów
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 200g maku
  • 50ml soku wiśniowego + 50ml wódki
Krem:
  • 500ml śmietanki 30%
  • 200g białej czekolady
  • wiśnie ze słoiczka
  • wiórki kokosowe



Białka oddzielić od żółtek, ubić z dodatkiem szczypty soli na sztywną masę. Pod koniec ubijania dodawać stopniowo cukier, ciągle miksując. Dodać żółtka, zmiksować. Mąkę i proszek przesiać, dodać migdały i mak, wymieszać. Dodawać stopniowo do masy delikatnie mieszając. Gotowe ciasto przelać do tortownicy wysmarowanej margaryną i wysypanej bułką tartą. Piec w temp180ºC, przez ok. 45min., do suchego patyczka. Wystudzone ciasto przekroić dwa razy. Blaty nasączyć sokiem z alkoholem.
Czekoladę roztopić nad parą wodną, ostudzić. Śmietankę ubić na sztywno, pod koniec dodawać stopniowo czekoladę. Tak powstałą masą przełożyć blaty, na każdym ułożyć odsączone wiśnie. Wierzch tortu posmarować resztą śmietanki, posypać wiórkami.



piątek, 14 stycznia 2011

Tort muzyczny

Tort urodzinowy dla naszej Karolki:*
Delikatny biszkopt, przełożony kremem z białą czekoladą i brzoskwiniami. Całość otoczona masą cukrową z muzycznymi akcentami. 
Przepis z moimi modyfikacjami, oryginalne przepisy na biszkoptmasę.




Składniki:
Biszkopt rzucany (blaszka o wymiarach 16x40cm):

  • 7 jajek
  • 220g cukru
  • 180g mąki pszennej bez 1 łyżki
  • 65g mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka kakao
Krem:
  • 100g białej czekolady
  • 200ml śmietanki kremówki
  • fix do śmietanki
  • 125g masła
  • 2 szklanki mleka
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka cukru
  • 50g pokruszonych płatków migdałowych
  • brzoskwinie z puszki
Masa cukrowa:
  • 4 łyżeczki żelatyny
  • 70ml wody
  • 50g glukozy w proszku
  • 3 łyżeczki margaryny
  • ok. 700g cukru pudru
  • olejek migdałowy (do smaku, wystarczy 1/3)
  • kakao
  • kilka kostek czekolady na polewę

Białka rozdzielić od żółtek, ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dodać cukier, a następnie żółtka ciągle miksując. Do masy powoli przesiewać mąki wymieszane z kakao, mieszać drewnianą łyżką, bądź plastikową szpatułką. Ciasto przelać na blaszkę wyłożoną papierem, piec w 180ºC przez ok. 30min. (do suchego patyczka). Gorące ciasto wyjąć z piekarnika i opuścić w blaszce na podłogę (z wysokości ok. 60cm), wystarczy raz, ja dla pewności i trochę dla zabawy robię to dwa razy. Biszkopt włożyć z powrotem do uchylonego piekarnika do ostygnięcia. Zimny przekroić na trzy blaty.
Białą czekoladę połamać i rozpuścić w śmietance na małym ogniu, pilnować by nie przypalić. odstawić do ostygnięcia, a następnie dobrze schłodzić w lodówce. 1,5 szklanki mleka zagotować z cukrem, w pozostałej ilości rozprowadzić mąkę. Mieszaninę wlać na gotujące mleko, wymieszać i pogotować do zgęstnienia. Gotowy budyń odstawić do ostygnięcia. 
Śmietankę ubić z dodatkiem fixu. Masło utrzeć na puszystą masę, dodawać po łyżce zimnego budyniu. Z tak powstałej masę odłożyć kilka łyżek do posmarowania tortu pod masę cukrową, resztę połączyć delikatnie z ubitą śmietanką i płatkami migdałów, schłodzić w lodówce przez ok. 20min. Po tym czasie przełożyć nią blaty tortu, układając na nich pokrojone brzoskwinie.


Żelatynę rozpuścić w zimnej wodzie i pozostawić do napęcznienia. Następnie naczynie z nią postawić nad parą wodną, ja żelatynę rozpuszczam w małym garnku, który ustawiam na innym z gotującą wodą. Do żelatyny dodać glukozę cały czas mieszając drewnianą łyżką, bądź plastikową szpatułką. Nie można dopuścić by masa się zagotowała! Ciągle mieszając dodać margarynę i olejek. Dokładnie rozmieszać i zdjąć znad pary,  stopniowo dodawać przesiany cukier puder ciągle mieszając (wyrabiając), aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Część masy zabarwić, dodając podczas wyrabiania kakao. Jeśli masa będzie odpowiednio plastyczna nie trzeba dodawać reszty cukru. Gotową masę wałkować na blacie posypanym mąką ziemniaczaną, aż do uzyskania pożądanej grubości (lepiej żeby była cienka, gdyż jest bardzo słodka, aczkolwiek nie może się przerywać), a następnie przenieść za pomocą wałka na tort posmarowany masą budyniową. Masę przeniesioną na tort należy odpowiednio ułożyć i ugładzić, tak aby dobrze przylegała. 


Czekoladę roztopić nad parą wodną, za pomocą strzykawki dowolnie dekorować polewą.


środa, 8 września 2010

Tort na rocznicę

Tort na naszą pierwszą rocznicę ślubu!
Ciasto i masa takie same jak tutaj


Tort na wieczór panieński

Tort, przygotowany specjalnie dla Asi. Środek truflowo-wiśniowy, mocno alkoholowy, zdobienie słodkie i adekwatne do okazji.


Składniki (tortownica 24cm):

Ciasto:
  • 4 jajka
  • 200g cukru
  • 125g margaryny
  • 260ml mleka
  • 200g mąki pszennej
  • 4 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 łyżki ciemnego kakao
  • pół słoika dżemu wiśniowego
Masa budyniowa: 
  • 3 szklanki mleka
  • 1,5 łyżki mąki pszennej
  • 2 łyżki ciemnego kakao
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • pół szklanki cukru
  • 3 łyżki wódki 
  • 250g miękkiego masła lub margaryny
  • 6 łyżek wódki + 3 łyżki soku wiśniowego
  • słoiczek wydrylowanych wiśni
  • 20dag cukierków trufli
Masa cukrowa:
  • 4 łyżeczki żelatyny
  • 70ml wody
  • 50g glukozy w proszku
  • 3 łyżeczki margaryny
  • ok. 700g cukru pudru
  • olejek migdałowy (do smaku, wystarczy 1/3)
  • kisiel jako barwnik
Masa marcepanowa:
  • szklanka wody
  • pół kostki margaryny
  • 250g mąki pszennej
  • ok. 1kg cukru pudru
  • olejek migdałowy (do smaku, wystarczy 1/3)
  • kisiel jako barwnik
Ciasto:
Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą masę. Następnie dodawać na przemian mąkę przesianą z sodą i kakao, mleko, dżem i roztopioną margarynę, cały czas ucierając mikserem. Na końcu delikatnie dodać białka mieszając drewnianą łyżką, bądź plastikową szpatułką. Blachę wysmarować margaryną i posypać bułką tartą. Piec w 180ºC przez ok. 60min. Po wyjęciu z piekarnika poczekać aż całkowicie ostygnie i przekroić 2 lub 3 razy. Blaty skropić wódką z sokiem wiśniowym.
Masa budyniowa:
2 szklanki mleka zagotować z cukrem. W pozostałej szklance rozmieszać mąki i kakao na gładką masę i wlać do gotującego mleka z cukrem, rozmieszać i pogotować do zgęstnienia. Budyń odstawić do ostudzenia. Masło utrzeć mikserem na puszystą masę, dodać wódkę, następnie dodawać po łyżce zimnego budyniu, cały czas miksując, do czasu, aż uzyskana masa będzie całkowicie gładka. Tak uzyskanym kremem przekładać nasączone blaty, układając na nich odsączone z soku wiśnie i pokrojone w kostkę trufle. Pozostawić ok. 1/3 masy na pokrycie brzegów i wierzchu tortu.
Masa cukrowa:
Żelatynę rozpuścić w zimnej wodzie i pozostawić do napęcznienia. Następnie naczynie z nią postawić nad parą wodną, ja żelatynę rozpuszczam w małym garnku, który ustawiam na innym z gotującą wodą. Do żelatyny dodać glukozę cały czas mieszając drewnianą łyżką, bądź plastikową szpatułką. Nie można dopuścić by masa się zagotowała! Ciągle mieszając dodać margarynę, kisiel (ilość w zależności od stopnia intensywności pożądanego koloru, najlepiej barwią czerwone, malinowe, wiśniowe, dużo gorzej zielone jabłkowe). Dokładnie rozmieszać i zdjąć znad pary, wlać olejek i stopniowo dodawać przesiany cukier puder ciągle mieszając (wyrabiając), aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Jeśli masa będzie odpowiednio plastyczna nie trzeba dodawać reszty cukru. Gotową masę wałkować na blacie posypanym mąką ziemniaczaną, aż do uzyskania pożądanej grubości (lepiej żeby była cienka, gdyż jest bardzo słodka, aczkolwiek nie może się przerywać), a następnie przenieść za pomocą wałka na tort posmarowany masą budyniową. Masę przeniesioną na tort należy odpowiednio ułożyć i ugładzić, tak aby dobrze przylegała.
Masa marcepanowa:
Wodę zagotować z margaryną, dodać przesianą mąkę, cały czas gotują i mieszając drewnianą łyżką, bądź plastikową szpatułką, aż masa zacznie odchodzić od ścianek garnka. Zdjąć z ognia i pozostawić do ostygnięcia. Następnie do zimnej masy dodawać przesiany cukier i olejek, ciągle mieszając, aż marcepan osiągnie odpowiednią konsystencję. Jeśli masa wcześniej stanie się odpowiednio plastyczna nie trzeba dodawać całego cukru. Możemy barwić tak przygotowaną masę dodając do niej kilka łyżeczek kisielu rozpuszczonych w niewielkiej ilości wody. Gotowy marcepan można przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku lub zamrozić.