sobota, 15 października 2011

Pieczone jabłka w cieście

Na tę jesienną porę proponuję Wam deser, który od razu zawładnął moim podniebieniem. Z pewnością każdemu osłodzi zimne i deszczowe dni. Prosty do przygotowania i bardzo efektowny. Nie pozostało Wam nic innego jak tylko biec po jabłka.

Składniki (na 5-6 porcji):

  • 200g mąki pszennej
  • 100g cukru
  • 100g margaryny
  • 1 jajko
  • 5-6 większych jabłek
  • mus jabłkowy lub dżem
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • kilka rodzynek
  • cukier puder 

Z mąki, cukru, margaryny i jajka zagnieść kruche ciasto, podzielić na 6 równych części. Jabłka dokładnie umyć, wydrążyć gniazda nasienne, pozostawiając fragment przy ogonku. Tak powstałe dziurki obsypać cynamonem i napełnić musem jabłkowym z dodatkiem rodzynek. Każdą część ciasta delikatnie rozpłaszczyć dłonią i obłożyć nią jabłko. Tak przygotowane owoce wyłożyć na blaszkę, piec w temp. 200ºC przez ok. 15min. Gorące jabłka ostrożnie wykładać na talerzyki, oprószyć cukrem pudrem. Polecam podawać z lodami waniliowymi.

niedziela, 9 października 2011

Szarlotki

Pierwsze ciasteczka upieczone w nowym piekarniku. Szybkie i łatwe w przygotowaniu, a do tego pyszne. Ja znam je jako szarlotki, nie wiem skąd ta nazwa, ale mi się podoba. Polecam.


Składniki (na 50szt.):
  • 250g masła lub margaryny
  • 400g mąki
  • 125g cukru pudru
  • 3 łyżki kakao
  • 2 żółtka
Z masła, mąki, cukru i żółtek zagnieść ciasto, podzielić na dwie części do jednej dodać kakao, zagnieść. Ciasto białe i czarne podzielić na kilka równych części, brać po jednej porcji każdego, uformować wałeczek złożony z obu ciast. Wałeczki z ciasta kroić formując okrągłe ciasteczka. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, piec ok. 15min. w temp. 180ºC.

sobota, 8 października 2011

Muszę się pochwalić

Od dziś jestem przeszczęśliwą posiadaczką nowego piekarnika. To mój pierwszy tak naprawdę własny. Wybór był bardzo ciężki, ale dzięki bezcennym opiniom innych użytkowników i licznym wizytom z oglądaniem "na żywo" udało się. Otwierałam drzwiczki i testowałam pokrętła wszystkich modeli jakie były, więc dziękuję mojemu kochanemu mężowi za anielską cierpliwość. Dodatkowo sam zrobił wspaniałą szafkę pod ten piekarnik. Jestem z niego bardzo dumna. Już jutro pierwszy przepis wykonany z pomocą mojego nowego cudeńka. Nie mogłam nie dodać zdjęcia.

wtorek, 4 października 2011

Pierogi 3G

Po długiej nieobecności zapraszam na niebanalne pierogi Gruszka + Gorgonzola + Gouda. Polecam.


Składniki (na 60szt):

Ciasto:
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1 szklanka gorącej wody
  • 1 jajko
  • 3/4 łyżeczki soli
  • łyżeczka oleju
Farsz:
  • 4 gruszki
  • 100g gorgonzoli
  • 100g goudy
  • 2 łyżki bułki tartej
  • sól, pieprz do smaku

Gruszki umyć obrać, zetrzeć na tarce lub rozdrobnić blenderem, odcisnąć sok. Dodać starte na grubych oczkach sery i bułkę tartą, doprawić do smaku. Składniki na ciasto wymieszać, zagnieść uważając by się nie poparzyć. Rozwałkowywać dość cienko, nakładać farsz i formować pierogi. Gotować w lekko osolonej wodzie z dodatkiem oliwy, około 2-3 min. od wypłynięcia.

środa, 17 sierpnia 2011

Placki po węgiersku

Jeszcze całkiem niedawno znałam placki ziemniaczane wyłącznie w wersji wielkopolskich plyndzy z cukrem. Po spróbowaniu wersji na ostro z mięsnym sosem, postanowiłam sama przygotować takie danie. Myślę, że wyszło całkiem smacznie i z pewnością takie placki powrócą na nasz stół jeszcze nie raz. Polecam!


Składniki (na 4 porcje):

Placki:

  • 1,5kg ziemniaków
  • 2 cebule
  • 2 jajka
  • 8 łyżek mąki
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia

Sos:

  • 500g mięsa z łopatki
  • 2 cebule
  • 1 czerwona, zielona i żółta papryka
  • sól, pieprz, słodka papryka
  • olej do smażenia
  • 2 łyżki mąki + 1/3 szklanki wody
Ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce, dodać drobno posiekaną cebulę. Jajka roztrzepać z mąką i przyprawami, dodać do ziemniaków, dokładnie wymieszać. Na patelni rozgrzać olej, smażyć placki na złoty kolor z obu stron. 
Mięso umyć, pokroić. W 1/3 szklanki oliwy rozmieszać przyprawy, posiekaną cebulę i czosnek, dodać do mięsa, dokładnie wymieszać i odstawić do lodówki na co najmniej 1h. Paprykę umyć i drobno pokroić. Mięso podsmażyć na rozgrzanym oleju, dodać paprykę, dusić ok. 20min. od czasu do czasu dodawać wody. Kiedy mięso zmięknie zagęścić mąką rozmieszaną w zimnej wodzie, dokładnie wymieszać, pogotować jeszcze 2min. Placki podawać na ciepło przełożone sosem z mięsem.

piątek, 5 sierpnia 2011

Kurczak z brokułami w sosie koperkowo-serowym

Smaczna i łatwa do przygotowania propozycja obiadowa. Polecam!


Składniki (na 2 osoby):
  • 300g fileta z kurczaka
  • 1/2 małego brokuła
  • 1/2 cebuli
  • 2-3 ząbki czosnku
  • 80g serka topionego
  • kilka gałązek kopru
  • 1/2 szklanki bulionu
  • sól, pieprz, papryka do smaku
  • oliwa do smażenia
Mięso umyć, pokroić w paski, przyprawić. Cebulkę i czosnek drobno posiekać i podsmażyć na patelni z rozgrzaną oliwą, dodać mięso, podsmażyć. Brokuła podzielić na różyczki, umyć, zalać wrzątkiem na 2-3 minuty. Bulion zagotować, dodać serek, delikatnie mieszać do rozpuszczenia serka. Koper umyć i drobno posiekać, dodać do sosu, przyprawić do smaku. Sosem zalać kurczaka, dodać brokuły, chwilkę podsmażyć. Podawać z makaronem, ryżem lub ziemniakami.

czwartek, 4 sierpnia 2011

Muffinki cappuccino

Od niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką nowiutkiej formy na muffinki, możecie się więc spodziewać wielu nowych propozycji. Tym razem coś dla amatorów cappuccino. Muffiniki nie za słodkie, o wyraźnym aromacie kawy z niespodzianką  w środku. Inspirowane przepisem Liski, znalezionym tutaj.



Składniki (na 12 szt.):

  • 1 i 3/4 szkl. mąki pszennej
  • 100g margaryny
  • 3/4 szkl. cukru
  • 1/2 szkl. mleka
  • 2 jajka
  • 1,5 łyżki kawy + 1,5 łyżki cappuccino rozpuszczone w 3 łyżkach gorącej wody
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 12 kostek mlecznej czekolady

Margarynę utrzeć z cukrem, dodać jajka i ostudzoną kawę. W drugiej misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia. Wszystko połączyć, wymieszać, masa powinna mieć grudki. Do foremek wyłożonych papilotkami wylać ciasto do połowy, w każdej umieścić kostkę czekolady, przykryć pozostałą masą. Piec w temp. 180ºC przez ok. 20min.