poniedziałek, 29 listopada 2010

Styropian

Styropian, czyli inaczej oszukany sernik z kokosową nutą.
Przepis spotkałam już na wielu blogach, więc postanowiłam spróbować.
Ciasto jest łatwe i dość szybkie do zrobienia.
Smak moim zdaniem wspaniały, kto jeszcze nie próbował, polecam!



Składniki (na blaszkę 25x30cm):

Ciasto:

  • 3 szklanki mąki
  • 5 żółtek
  • 250g masła lub margaryny
  • 0,5 szklanki cukru + cukier waniliowy
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżki śmietany - jeśli ciasto nie będzie chciało się zagnieść
  • słoiczek dżemu (u mnie brzoskwiniowy, więc go nie widać)

Masa:

  • 1l śmietany 18% (3x330g kubeczek) lub 1l jogurtu
  • 5 białek
  • 3/4 szklanki cukru pudru
  • 1 duży budyń śmietankowy
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 200g wiórków kokosowych

Ciasto zagnieść, podzielić na pół. Jedną część wykleić na blaszce, drugą włożyć do zamrażarki. Ciasto na blaszce posmarować dżemem. Ubić pianę z białek ze szczyptą soli, dodać cukier i miksować przez chwilę. Dodać śmietanę i pozostałe składniki, wszystko dobrze wymieszać i wyłożyć na spód. Na wierzch zetrzeć na grubej tarce pozostałą część ciasta. Piec  w 180ºC przez ok. 50min.



środa, 24 listopada 2010

Calzone - nasze ulubione

Calzone to pizza w kształcie pieroga, dobry pomysł na sycące danie.
W mojej wersji nadzienie meksykańskie, ale można je dowolnie zmieniać, tak jak lubicie!
Przepis na ciasto znaleziony tutaj.



Składniki (na 4 sztuki):


Ciasto:

  • 450g mąki pszennej
  • łyżeczka soli
  • 2 łyżeczki suchych drożdży lub 16g świeżych
  • 2 łyżki oliwy 
  • 250ml ciepłego mleka

Nadzienie:

  • 300g mięsa mielonego
  • 1 cebula
  • puszka kukurydzy
  • puszka czerwonej fasoli
  • 200g pieczarek
  • 150g żółtego sera
  • 1 pomidor, 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 2 ząbki czosnku
  • pieprz, sól, papryka, bazylia, oregano
  • oliwa

Cebulę posiekać drobno, zeszklić na patelni z oliwą. Dodać umyte i posiekane drobno pieczarki, posolić i podsmażyć. Na rozgrzanej patelni z oliwą usmażyć mięso, przyprawić. Dodać przygotowane pieczarki, kukurydzę i fasolę, wymieszać dokładnie, podsmażyć chwilę wszystko razem, w razie potrzeby doprawić. Pomidora umyć, obrać ze skórki i zmiksować z czosnkiem, koncentratem i przyprawami. Ser zetrzeć na tarce.
Mąkę przesiać z solą, dodać drożdże, wymieszać (ze świeżych drożdży zrobić rozczyn). Zrobić dołek wlać mleko i oliwę, zagnieść miękkie ciasto. Pozostawić w naczyniu przykryte ściereczką, aż do podwojenia objętości. Po tym czasie wyrobić, podzielić na cztery części, każdą z nich rozwałkowywać na koło średnicy ok. 20cm. 


Środki placków smarować sosem pomidorowym. Na jednej połowie nakładać nadzienie, posypać serem i zaklejać brzegi. 


Układać na blaszce, wierzch można posmarować roztrzepanym jajkiem, piec  w 200ºC przez ok. 25 min. Podawać z dowolnymi sosami, u mnie był to jogurtowy sos czosnkowy.


wtorek, 23 listopada 2010

Kokosanki

Ciasteczka chrupiące na zewnątrz, a w środku mięciutkie.
Zaskakująco łatwe i szybkie w przygotowaniu, świetny sposób na wykorzystanie białek.




Składniki:

  • 200g wiórków kokosowych
  • 50g margaryny
  • pół szklanki cukru
  • 4 łyżki mleka
  • 2 białka

Margarynę rozpuścić w rondelku na małym ogniu, dodać cukier i mleko, ciągle mieszając. Nie dopuścić do zagotowania, wsypać wiórki kokosowe i dokładnie wymieszać, masa będzie bardzo gęsta. Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli, delikatnie wymieszać z ostudzoną masą kokosową. Formować ciasteczka, piec  temp. 180ºC, na blaszce wyłożonej papierem, aż się przyrumienią.


poniedziałek, 22 listopada 2010

Paszteciki do barszczu

Łatwe i szybkie do zrobienia paszteciki. 
Przepis z moimi zmianami, oryginał znaleziony tutaj.


Składniki:


Ciasto:

  • 500g mąki pszennej 
  • 150g margaryny
  • 2 żółtka
  • 4 łyżki kwaśnej śmietany
  • szczypta soli

Farsz:

  • 700g kiszonej kapusty
  • 300g pieczarek
  • 2 cebule
  • pieprz, sól

Cebulę posiekać, zeszklić na patelni z olejem, dodać umyte i drobno posiekane pieczarki, doprawić solą i pieprzem, chwilkę podusić. Kapustę kilka razy przepłukać, posiekać i gotować, aż będzie miękka. Pieczarki połączyć z kapustą, doprawić. 
Mąkę posiekać z margaryną, dodać resztę składników, zagnieść ciasto, podzielić na kilka części. Rozwałkowywać prostokąty na ok. 0,5cm grubości, nakładać farsz wzdłuż dłuższego boku, zwijać w rulon i sklejać brzegi. Kroić na 2-3cm paszteciki. Wierzch można posmarować rozbełtanym jajkiem. Piec na blaszce wysmarowanej tłuszczem w  temp. 180ºC na złoty kolor przez ok. 12-15min. 


wtorek, 16 listopada 2010

Piernik

Dzisiaj szaro, ponuro i zimno, 
trzeba było zrobić coś słodkiego na poprawę humoru. 
Wybór padł na piernik przypominający o tym, że coraz bliżej święta!



Składniki (na tortownicę o średnicy 23cm):

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 3 jajka
  • 1 szklanka cukru + cukier wanilinowy
  • 1 szklanka mleka
  • 0,5 szklanki oleju
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1 łyżeczka przyprawy do piernika
  • pół słoiczka dżemu brzoskwiniowego

Polewa czekoladowa:
  • tabliczka gorzkiej czekolady
  • 2 łyżeczki masła

Jajka ubić z cukrem na puszystą masę, następnie ciągle miksując dodawać mąkę przesianą z kakao, sodą, cynamonem i przyprawą, na przemian z mlekiem. Pod koniec wlewać stopniowo olej, dodać miód i dżem, zmiksować. Masę wylać do formy wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą. Piec ok. 50min. w temp. 190ºC. Wierzch posmarować polewą czekoladową. Czekoladę rozpuścić z masłem w mikrofalówce.





poniedziałek, 8 listopada 2010

Czekokubki

Z pewnością wiele osób zna już ten przepis, a jeśli nigdy nie robiliście czekokubków spróbujcie koniecznie! Chrupiąca czekoladowa skorupka
i aksamitne wnętrze dostarczą niesamowitych doznań smakowych. 
Na dodatek deser ten jest niezwykle prosty i szybki w przygotowaniu, na pewno oczaruje niespodziewanych gości! 
Przepis Nigelli Lawson.




Składniki (na 3 kubeczki 200ml):

  • 2 jajka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 3 łyżki mąki
  • 125g masła lub margaryny + łyżka do wysmarowania kubków
  • 125g gorzkiej czekolady

Jajka roztrzepać z cukrem, dodać mąkę i wymieszać. Kubki wysmarować roztopionym masłem. Czekoladę i 125g masła roztopić w mikrofalówce lub kąpieli wodnej. Dodać do masy i wymieszać. Wlać do kubków, piec w  200ºC przez ok. 20 min., tak, aby na wierzchu powstała skorupka, a środek pozostał płynny.

niedziela, 7 listopada 2010

Kremówka


Kremówka zwana przez niektórych napoleonką.
Kruche ciasto przełożone pysznym kremem budyniowym.  
Idealna propozycja do niedzielnej kawy. 
Przepis znaleziony tutaj



Składniki (na blaszkę 25x40cm):

Ciasto:
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 250g margaryny
  • 1/2 szklanki gęstej śmietany
  • cukier puder do posypania

Krem:
  • 3 szklanki mleka 
  • 50g masła lub margaryny
  • 3/4 szklanki cukru
  • cukier waniliowy 
  • 1 budyń waniliowy
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 2 jajka

Składniki na ciasto zagnieść i schłodzić w lodówce przez około 30 min. Schłodzone ciasto podzielić na 2 części i wykleić nimi blaszki wyłożone papierem, ponakłuwać widelcem. Piec w 200ºC przez ok. 20 min.




Dwie szklanki mleka zagotować z masłem i cukrami. Pozostałe mleko, 2 jajka, budyń waniliowy oraz mąkę pszenną i ziemniaczaną zmiksować. Wlać do gotującego mleka i jeszcze chwilę gotować do zgęstnienia, uważać, aby nie przypalić. Gorącą masę wyłożyć na ciasto, nakryć drugim plackiem i posypać cukrem pudrem. Najlepsza na drugi dzień, kiedy placki nieco skruszeją.