poniedziałek, 27 czerwca 2011

Muffinki z drażami

Już dawno miałam wypróbować muffinki w wersji z dodatkiem uwielbianych przez mojego męża draży. On lubi śmietankowe, ja czekoladowe, więc są takie i takie. Wyszło całkiem słodko i ciekawie.



Składniki (na 12 muffinek):

  • 300g mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 3/4 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki cukru
  • 2 łyżeczki cukru wanilinowego
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 100g masła lub margaryny
  • 1/2 paczki draży śmietankowych i czekoladowych

W jednej misce wymieszać składniki suche mąkę, sodę i cukier, w drugiej jajka, roztopione i ostudzone masło oraz mleko. Połączyć składniki suche z mokrymi, dodać draże wymieszać.  Ciasto nakładać do foremek wyłożonych papilotkami do 3/4 wysokości. Piec temp. 180ºC. przez ok. 20min.


sobota, 18 czerwca 2011

Tort z czekoladkami

Tym razem tort-prezent przewiązany nawet kokardką. Specjalnie na urodziny mojego teścia:) Polecam!




Składniki (na tortownicę o średnicy 23cm):

Ciasto:
  • 6 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • 2 łyżki oleju
  • pół szklanki mąki pszennej
  • pół szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 3 łyżki kakao
Masa budyniowa: 
  • 3 szklanki mleka
  • 1,5 łyżki mąki pszennej
  • 2 łyżki ciemnego kakao
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • pół szklanki cukru
  • 250g miękkiego masła lub margaryny
  • 6 łyżek wódki + 3 łyżki soku wiśniowego
  • słoiczek wydrylowanych wiśni
  • 20dag cukierków trufli
Dodatkowo:
  • czekoladki Merci
  • draże czekoladowe
  • 50g gorzkiej czekolady
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Dodawać stopniowo cukier ciągle ubijając, dodać żółtka, ubić. Dodać olej i zmiksować. Mąki przesiać z proszkiem i kakao. Dodawać stopniowo do masy jajecznej delikatnie mieszając. Ciasto wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temp. 180ºC. przez ok. 25min. Przekroić na 3 blaty, nasączyć sokiem z wódką.
2 szklanki mleka zagotować z cukrem. W pozostałej szklance rozmieszać mąki i kakao na gładką masę, wlać do gotującego mleka z cukrem, rozmieszać i pogotować do zgęstnienia. Budyń odstawić do ostudzenia. Masło utrzeć mikserem na puszystą masę, dodawać po łyżce zimnego budyniu, cały czas miksując, do czasu, aż masa będzie całkowicie gładka. Tak uzyskanym kremem przekładać nasączone blaty, układając na nich wiśnie i pokrojone w kostkę trufle. Pozostawić ok. 1/3 masy na pokrycie brzegów i wierzchu tortu. Boki tortu obłożyć czekoladkami, przewiązać kokardką. Czekoladę zetrzeć na tarce, posypać wierzch ciasta, udekorować drażami.


sobota, 11 czerwca 2011

Muffinki marmurkowe

Muffinki jak zwykle pyszne, a przy tym szybkie i niezawodne. Tym razem w wersji migdałowej. Przepis znaleziony tutaj.



Składniki (na 12szt.):

  • 280g mąki pszennej
  • 1 łyżka proszku do pieczenia 
  • szczypta soli
  • 115g cukru
  • 2  jajka
  • 250 ml mleka
  • 85g masła lub margaryny
  • 2 łyżki kakao
  • olejek migdałowy

W jednym naczyniu wymieszać mąkę, proszek do pieczenia, sól i cukier. W drugim jajka, mleko, roztopione i ostudzone masło oraz ekstrakt migdałowy.  Zawartość naczyń wymieszać do połączenia składników. Ciasto podzielić na 2 części, do jednaj dodać kakao, wymieszać. Do formy wyłożonej papilotkami, nakładać na zmianę - po łyżce ciemnego i jasnego ciasta. Piec około 20 minut w temp. 200ºC. Dowolnie dekorować.


poniedziałek, 30 maja 2011

Pita z gyrosem

Jestem zdania, że jak już coś przygotowywać to od podstaw samemu. Dlaczego więc nie upiec chlebków pita? To wcale nie jest trudne, a efekt spodoba się konsumującym. Szybko, kolorowo i przepysznie. Polecam.




Składniki (na 4 pity):


Chlebek:

  • 500g mąki pszennej
  • 250ml ciepłej wody
  • 40g świeżych drożdży lub 7g suchych
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 2 łyżki oliwy
  • 1 jajko do posmarowania + 1 łyżka sezamu

Dodatki:

  • 300g piersi kurczaka
  • oliwa do smażenia
  • 2 pomidory
  • 2 ogórki małosolne lub konserwowe
  • 1 cebula czerwona
  • kilka liści sałaty
  • przyprawa do gyrosa, pieprz, papryka

Sos:

  • 2 łyżki keczupu
  • 2 łyżki majonezu
  • 2 łyżki musztardy
  • 0,5 ogórka małosolnego lub konserwowego
  • sól, pieprz
Składniki na ciasto wymieszać i wyrobić na elastyczną masę, zostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości. Podzielić na cztery części, z każdej formować kulę. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, spłaszczyć, zostawić chwilę do wyrośnięcia. Przed pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać sezamem. Piec w 200ºC. przez ok. 15min. 
Mięso umyć, pokroić w cienkie paski, przyprawić i usmażyć na rozgrzanej patelni z oliwą. Pomidory, ogórki i cebulę pokroić. Wymieszać keczup z majonezem i musztardą, dodać zblenderowanego ogórka, przyprawić do smaku. Do przekrojonych chlebków nakładać dodatki i sos. 

piątek, 27 maja 2011

Truskawkowe serca dla mam

Wczoraj przypadał Dzień Matki. W takim dniu oczywiście nie mogło zabraknąć słodkiego co nieco, takiego podarunku od serca. Mamom życzę samych pogodnych dni i dużo uśmiechu. Przedstawiam dwa ciasta, na bazie tych samych składników.





Składniki (na 1 ciasto, blaszka w kształcie serca):

Ciasto:
  • 4 jajka
  • 0,5 szklanki cukru
  • 1,5 łyżki oleju
  • 1/3 szklanki mąki pszennej
  • 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 łyżki kakao
Masa:
  • pół szklanki mleka
  • 2/3 szklanki cukru
  • cukier wanilinowy (16g)
  • 200g masła lub dobrej margaryny
  • 1,5 szklanki mleka w proszku
Polewa:
  • 60g margaryny
  • 4 łyżki cukru
  • 3 łyżki kakao
  • 1 łyżeczka żelatyny
  • 2 łyżki śmietanki
Dodatkowo:
  • 0,5kg truskawek
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Dodawać stopniowo cukier ciągle ubijając, dodać żółtka, ubić. Dodać olej i zmiksować. Mąki przesiać z proszkiem i kakao. Dodawać stopniowo do masy jajecznej delikatnie mieszając. Ciasto wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec temp. 180ºC. przez ok. 25min. 


Mleko zagotować z cukrem i cukrem wanilinowym, ostudzić. Masło utrzeć na puszystą masę, dodawać stopniowo ostudzone mleko i mleko w proszku, ciągle ucierając. Zmiksować na gładką masę. 
Upieczone ciasto przekroić na 3 blaty, przełożyć masą zostawiając 1/4 na boki tortu. Nałożyć truskawki. Żelatynę namoczyć w 2 łyżkach zimnej wody, pozostawić na 5min. Margarynę, cukier, kakao i śmietankę rozpuścić na małym ogniu. Do gotującej masy dodać podgrzaną żelatynę, dobrze wymieszać. Gotową polewę nałożyć na ciasto, lub udekorować truskawkami.


środa, 25 maja 2011

Kurczak w pomidorach

Szybkie i smaczne danie obiadowe. Pikantna pierś kurczaka w aromatycznym sosie pomidorowym z pewnością zadowoli każdego niejadka.


Składniki (na 2 osoby):

  • 300g piersi z kurczaka
  • 3 pomidory
  • 1 mała cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 0,5 szklanki wody
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • natka pietruszki
  • kilka zielonych oliwek
  • pieprz, sól, słodka papryka, świeża bazylia

Pierś umyć, pokroić w paski przyprawić. Cebulkę i czosnek drobno posiekać, zeszklić na patelni z oliwą z oliwek, dodać kurczaka, chwilę podsmażyć. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, drobno pokroić. Na patelnię z kurczakiem dodać pomidory, koncentrat, wodę, przyprawić, dusić przez 10min. Natkę drobno posiekać, dodać do kurczaka wraz z pokrojonymi oliwkami. Podawać z makaronem lub ryżem.

poniedziałek, 23 maja 2011

Makowy puch

Lekkie ciasto makowe z bitą śmietanką i owocami, tak proste, a na pewno posmakuje każdemu. Ja mam ostatnio słabość do biszkoptów makowych, a truskawki to już wręcz mój nałóg. Szybkie i proste do zrobienia. Polecam.



Składniki (na blaszkę 24x24cm):

  • 5 jajek
  • 150g cukru
  • 120g mąki pszennej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki zmielonych migdałów
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 200g maku
  • 400ml śmietanki 30%
  • 2 łyżki cukru pudru
  • brzoskwinie w puszce
  • kilka truskawek


Białka oddzielić od żółtek, ubić z dodatkiem szczypty soli na sztywną masę. Pod koniec ubijania dodawać stopniowo cukier, ciągle miksując. Dodać żółtka, zmiksować. Mąkę i proszek przesiać, dodać migdały i mak, wymieszać. Dodawać stopniowo do masy delikatnie mieszając. Gotowe ciasto przelać do formy wysmarowanej margaryną i wysypanej bułką tartą. Piec w temp180ºC, przez ok. 45min., do suchego patyczka. 
Śmietankę ubić z cukrem pudrem. Jeśli ciasto nie będzie od razu podawane, dodać fix dla zachowania właściwej konsystencji. Ciasto przełożyć śmietanką z owocami, wierzch dowolnie dekorować.