czwartek, 4 lipca 2013

Vacherin

Vacherin to tradycyjny francuski deser, delikatny, słodki, idealny na lato. Składa się z lekkich bezowych pierścieni, wypełnionych bitą śmietaną z owocami, niby takie to proste, ale jak cieszy. Najważniejszym etapem przygotowania jest dobre wysuszenie bezy, jeśli to nam się uda to sukces murowany. Polecam. Przepis bierze udział w akcjach Jagodowo Nam edycja 5Desery z Kremówką.


Składniki (na 4 szt. o średnicy 10cm):
Beza:
  • 4 białka
  • 125g cukru
  • 100g cukru pudru
  • 15g mąki ziemniaczanej
Nadzienie:
  • 250g śmietanki kremówki
  • 1,5 łyżki cukru pudru
  • 1 łyżeczka żelatyny
  • maliny, jagody
Jajka dokładnie umyć, oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę (ważne jest, aby miska, w której ubijamy była dokładnie odtłuszczona). Stopniowo dodawać cukier, ciągle miksując. Pianę ubijać, aż będzie ją można kroić nożem. Cukier puder przesiać z mąką na pianę i delikatnie wmieszać, tak aby nie było grudek. Blaszki do pieczenia wyłożyć papierem, odrysować na nim 12 okręgów o średnicy 10cm.  Szprycę napełnić masą bezową, wycisnąć na pergamin kolejno cztery spody bezowe, 8 pierścieni i 4 "przykrycia", w postaci bezowej kratki. Blaszki wstawić do piekarnika ustawionego na 50ºC i suszyć w nim całą noc (6-8h) -> należy pamiętać, aby nieco uchylić drzwiczki piekarnika. Po tym czasie wyłączyć piekarnik i zostawić bezy jeszcze na kilka godzin, oczywiście z uchylonym piekarnikiem.
Żelatynę rozpuścić w 3 łyżkach wody i pozostawić do napęcznienia, po 2-3 min, podgrzać i dokładnie rozmieszać. Schłodzoną śmietankę ubić na sztywną pianę dodając stopniowo cukier puder, na koniec wmiksować ostudzoną żelatynę. Maliny i jagody umyć.
Na spody bezowe ponakładać pierścienie, środki wypełnić obficie bitą śmietaną i owocami, nakryć bezową kratką. Posypać odrobiną kakao i udekorować pozostałymi owocami. Deser zdecydowanie spożywać zaraz po przygotowaniu, kiedy beza pozostaje chrupiąca.




piątek, 21 czerwca 2013

Chłodnik

Chłodnik to zdecydowanie najlepsze danie na upalne dni. Łatwy i szybki do zrobienia, więc spokojnie przygotujemy go w leniwe, gorące dni. Oryginalny chłodnik litewski powstaje na bazie zsiadłego mleka lub kwaśnej śmietany, u mnie delikatniej z jogurtem naturalnym. Polecam.


Składniki (na 4 porcje):

  • pęczek botwinki
  • pęczek rzodkiewek
  • 2-3 ogórki gruntowe
  • szczypiorek
  • koper
  • 2 duże jogurty naturalne
  • 4 jajka ugotowane na twardo (opcjonalnie)
  • sól, pieprz, cukier do smaku

Botwinkę dokładnie umyć, liście, łodyżki i buraczki drobno pokroić. Całość gotować w litrze wody przez ok. 10-15min. pozostawić do ostygnięcia. Rzodkiewki i ogórki myjemy, ścieramy na tarce o grubych oczkach. Szczypiorek i koperek płuczemy, drobno siekamy. Warzywa połączyć z ostudzonym wywarem buraczkowym. Dodać jogurty, dokładnie wymieszać i przyprawić do smaku. Schłodzić w lodówce przez godzinę. Do zupy można podać ugotowane na twardo jajka.

środa, 12 czerwca 2013

Najprostsze ciasto z owocami

Wreszcie zrobiło się ciepło i możemy na całego korzystać z przepysznych owoców, dojrzewających w pełnym słońcu. Latem królują przepisy na ciasta lekkie i szybkie w przygotowaniu, tak żeby jak najwięcej czasu pozostało na konsumpcję na świeżym powietrzu. Dziś ciasto z owocami, z serii najprostszych i zawsze wychodzących. U mnie w wersji z rabarbarem, ale spokojnie możecie dodać Wasze ulubione owoce. Przepis od mojej mamy.



Składniki (na blaszkę 24x39cm):
  • 6 jajek
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1 i 1/3 szklanki cukru
  • cukier wanilinowy
  • 3/4 szklanki oleju
  • 3/4 szklanki wody
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 400g owoców ( u mnie rabarbar)
  • cukier puder do posypania
Rabarbar umyć, obrać i pokroić w kostkę. Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Stopniowo dodawać cukier, ciągle miksując. Następnie dodać żółtka, zmiksować. Ciągle miksując dodawać na przemian mąkę wymieszaną z proszkiem, wodę i olej, dokładnie połączyć. Ciasto wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec ok 35-40 min. w temp. 180ºC. Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.

piątek, 17 maja 2013

Domowe tortille z gyrosem

Tortille z tego przepisu przygotowywałam już wielokrotnie i za każdym razem były bez nadmiernej skromności "palce lizać". Kolorowe, zdrowe, dość lekkie, a zarazem bardzo sycące posmakują każdemu. Przygotowanie wszystkiego jest dość pracochłonne, ale zdecydowanie warto. Idealna propozycja na wiosenny, kolorowy obiad. Polecam.


Składniki (na 8 sztuk):
Placki:
  • 3,5 szklanki mąki pszennej
  • 0,5 szklanki mąki kukurydzianej (zamiast można dodać jeszcze 0,5 pszennej)
  • 1,5 szklanki wody
  • 1 łyżeczka soli
Nadzienie:
  • 500g fileta z kurczaka 
  • odrobina oliwy
  • przyprawa do gyrosa
  • 0,5 główki kapusty pekińskiej
  • 2 pomidory
  • 1 ogórek
  • 1 czerwona cebula
  • 5-6 rzodkiewek
  • szczypiorek
  • 150g fety
Sos:
  • 1 mały jogurt naturalny
  • 2 ząbki czosnku
  • sól, pieprz
  • keczup
Składniki na placki dokładnie wymieszać i wyrobić gładkie, elastyczne ciasto. Podzielić na 8 równych części, każdą rozwałkować dość cienko na wielkość patelni, podsypując ewentualnie odrobiną mąki. Im większe zrobimy placki, tym łatwiej będzie nam zawinąć w nie warzywa i mięso. Patelnie o dużej średnicy rozgrzać, piec na sucho z obu stron, aż do pojawienia się charakterystycznych pęcherzyków i plamek.
Mięso umyć, pokroić w paski. Dodać 2-3 łyżeczki przyprawy, wymieszać, odstawić na 1-2h do lodówki. Następnie usmażyć na złoty kolor na patelni z rozgrzaną oliwą. Warzywa dokładnie umyć i pokroić. Fetę pokroić w kostkę.
Czosnek rozdrobnić za pomocą praski, wymieszać z jogurtem i przyprawić do smaku.Na każdy placek nałożyć po łyżce sosu czosnkowego i odrobinę keczupu, ułożyć warzywa, fetę i mięso, a następnie zwinąć. Tortille można przed podaniem podgrzać w mikrofalówce, lub jeść na zimno.


sobota, 20 kwietnia 2013

Tort bardzo czekoladowy

Często zdarza się tak, że najprostsze przepisy, prowadzą do najciekawszych efektów, tak jest w przypadku tego tortu. Ciasto zdecydowanie dla czekoladoholików, którzy na pewno poproszą o dokładkę. Delikatny kakaowy biszkopt idealnie komponuje się z z aksamitnym kremem. Prostota wykonania z pewnością pokusi o przygotowywanie tego ciasta częściej, niż tylko na specjalne okazje.


Składniki (na tortownicę 23cm):

Biszkopt
  • 5 jajek
  • 10 łyżek cukru
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki kakao
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa:
  • 400g śmietanki 30%
  • 350g gorzkiej czekolady
Ozdoby:
  • 50g gorzkiej czekolady

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Stopniowo dodawać cukier, ciągle miksując dodać żółtka. Mąki przesiać z kakao i proszkiem, delikatnie wmieszać do masy. Ciasto wylać do tortownicy wyłożonej papierem, piec ok. 30min. w temp. 180º. Po ostudzeniu przekroić na 2 blaty.
Śmietankę podgrzać na małym ogniu, dodawać stopniowo połamaną czekoladę. Mieszać dokładnie, aż do całkowitego rozpuszczenia czekolady. Schłodzić w lodówce przez 4-5 godzin, aż masa zgęstnieje. Połowę masy wyłożyć na przekrojony biszkopt, nałożyć drugi blat, całość obłożyć pozostałą masą.
Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej, rozsmarować na szklanej desce do krojenia i wstawić do lodówki. Po ok. 1 godzinie ścinać czekoladę za pomocą plastikowej szpatułki. Tak powstałymi rurkami ozdobić ciasto. Przed podaniem przechowywać w lodówce.


niedziela, 31 marca 2013

Wielkanoc

Z okazji Świąt Wielkanocnych
życzę Wam ciepłych i radosnych chwil w gronie najbliższych
oraz udanych wypieków.





niedziela, 10 marca 2013

Szarolotka pod pierzynką

Szarlotka to ciasto, które z pewnością nigdy mi się nie znudzi. Słodkie, soczyste jabłka, a do tego bezowa pierzynka gwarantują udany wypiek. Przepis znaleziony na blogu Doroty, dokładnie tutaj.



Składniki (na formę do tarty o średnicy 30cm):
Ciasto:
  • 4 żółtka
  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • 175g masła lub margaryny
  • 4łyżki cukru pudru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Dodatkowo:
  • 1,2kg jabłek
  • 2 łyżki bułki tartej
  • 4 białka
  • szczypta soli
  • 3/4 szklanki cukru
Składniki na ciasto połączyć i dokładnie wyrobić. Uzyskane ciasto schłodzić w lodówce 2 godziny. Formę wysmarować masłem, wykleić ciastem spód i boki. Podpiec ok 15min. w temp. 175º. Jabłka obrać, pokroić na plasterki. Ciasto obsypać bułką tartą, którą zapobiega przesiąkaniu owoców, na to wyłożyć jabłka. Białka ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli, stopiniowo dodawać cukier, ciągle miksując. Sztywną pianę wyłożyć na jabłka. Piec ok. 40min. w temp. 175º.