poniedziałek, 28 lutego 2011

Tort makowy

Lekki tort makowy na urodziny mojej mamy:*
Łatwy do zrobienia, a efekt rozpływa się w ustach.
Przepis z moimi modyfikacjami, oryginalny znaleziony tutaj.



Składniki (na tortownicę o średnicy 23cm):
Ciasto:
  • 5 jajek
  • 150g cukru pudru
  • 120g mąki pszennej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki zmielonych migdałów
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 200g maku
  • 50ml soku wiśniowego + 50ml wódki
Krem:
  • 500ml śmietanki 30%
  • 200g białej czekolady
  • wiśnie ze słoiczka
  • wiórki kokosowe



Białka oddzielić od żółtek, ubić z dodatkiem szczypty soli na sztywną masę. Pod koniec ubijania dodawać stopniowo cukier, ciągle miksując. Dodać żółtka, zmiksować. Mąkę i proszek przesiać, dodać migdały i mak, wymieszać. Dodawać stopniowo do masy delikatnie mieszając. Gotowe ciasto przelać do tortownicy wysmarowanej margaryną i wysypanej bułką tartą. Piec w temp180ºC, przez ok. 45min., do suchego patyczka. Wystudzone ciasto przekroić dwa razy. Blaty nasączyć sokiem z alkoholem.
Czekoladę roztopić nad parą wodną, ostudzić. Śmietankę ubić na sztywno, pod koniec dodawać stopniowo czekoladę. Tak powstałą masą przełożyć blaty, na każdym ułożyć odsączone wiśnie. Wierzch tortu posmarować resztą śmietanki, posypać wiórkami.



czwartek, 17 lutego 2011

Wiosenna tarta z listkami bazylii

Dziś propozycja na lekki obiad. Krucha tarta z marchewką, groszkiem i porem, podana ze świeżą bazylią.




Składniki (na blaszkę 20x30cm):

  • 250g mąki pszennej
  • 150g masła lub margaryny
  • 3 jajka
  • 1 szklanka mleka
  • 2 łyżki wody
  • sól, pieprz, oregano
  • 3 marchewki
  • 1 por
  • groszek z puszki
  • świeże listki bazylii
Masło posiekać z mąką, dodać jajko, wodę i szczyptę soli, zagnieść ciasto i włożyć do lodówki na ok. 20min. Marchewki i por obrać, pokroić, poddusić ok. 10min. na patelni, dodać odsączony groszek, przyprawić. Ciasto wykleić na blaszce wysmarowanej margaryną, wyklejając także brzegi, ponakłuwać. Podpiec w piekarniku w temp200ºC do zarumienienia, ok. 15min. Na tartę wyłożyć warzywa, posypać przyprawami. 2 jajka roztrzepać ze szklanką mleka, zalać warzywa. Piec jeszcze ok. 20min. Podawać z listkami bazylii.


wtorek, 15 lutego 2011

Zdrowe bułeczki 3

Tym razem miałam w zamiarze upiec bułki z owsianką z przepisu znalezionego tutaj. Po zabraniu się za przygotowania okazało się, że nie dysponuję wymaganą ilością płatków owsianych. Tak więc powstały bułeczki z odrobiną owsianki i innymi dodatkami, które na szczęście były pod ręką.



Składniki (na 12 bułeczek):

  • 300g mąki pszennej
  • 30g miękkiego masła lub margaryny
  • 2 łyżeczki miodu
  • 1 łyżeczka cukru
  • 100ml ciepłej wody
  • 1,5 łyżeczki suszonych drożdży
  • 1 łyżeczka soli
  • 100g mieszanki (u mnie 50g płatków owsianych, 30g otrębów pszennych, 10g ziaren słonecznika, 10g pszenicy
  • 50ml mleka

Miód, cukier i drożdże rozprowadzić w letniej wodzie.  Mieszankę z płatkami zalać gorącym mlekiem, wymieszać, pozostawić chwilkę do ostygnięcia. Dodać mąkę, sól, drożdże, dokładnie wymieszać. Na końcu dodać masło i wyrobić elastyczne ciasto. Odstawić pod przykryciem do wyrośnięcia na ok. 1h. Po tym czasie ciasto podzielić na 12 części, formować bułeczki i układać na blaszce wysypanej mąką. pozostawić przykryte ściereczką jeszcze na 30min. Piec ok. 15min. w 220ºC.

niedziela, 30 stycznia 2011

Szarlotka z budyniem

Połączenie jabłek i budyniu na kruchym cieście, okazało się strzałem w dziesiątkę. Ciasto łatwo się przygotowuje, a smak jest niezapomniany. Oryginalny przepis znaleziony tutaj
Jak najbardziej polecam!




Składniki (na blaszkę 23x39cm):

  • 500g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 250g masła lub margaryny
  • 2 jajka
  • 1 szklanka cukru
  • szczypta soli
  • 3 szklanki mleka
  • 0,5 szklanki cukru
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • kilka kropli olejku waniliowego
  • ok. 8 średnich jabłek

Jajka utrzeć z cukrem i odrobiną soli na puszystą masę. Do mąki wymieszanej z proszkiem, dodać margarynę, posiekać, dodać masę jajeczną, wyrobić ciasto. Ciasto podzielić, 1/4 umieścić w zamrażalniku, resztę rozwałkować na blaszce. 
Jabłka umyć, obrać i pokroić w kostkę, wyłożyć na ciasto. 2 szklanki mleka zagotować z cukrem i aromatem waniliowym. Pozostałą szklankę zmiksować z mąką. Zmiksowane składniki wlać do wrzącego mleka, pogotować do zgęstnienia. Gorący budyń wyłożyć na jabłka, na to zetrzeć na tarce ciasto ze zamrażalnika. Piec ok. 45min. w 200ºC. Po ostudzeniu można posypać cukrem pudrem.


sobota, 29 stycznia 2011

Krakersy

Pyszna przekąska na imprezę lub do oglądania ciekawego filmu. Przepis genialny, znaleziony tutaj.



Składniki (na ok. 80szt.):
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 75g miękkiego masła lub margaryny
  • 120g drobno startego żółtego sera
  • 1/2 szklanki zimnej wody
  • sól do posypania

Suche składniki zmieszać, dodać masło, ser i wodę, zmiksować (świetnie nadają się do tego końcówki mieszające). Ciasto przykryć folią i włożyć do lodówki na ok. 1h. Po tym czasie rozwałkowywać cienko na blaszce. Kroić w kwadraty, trójkąty, wycinać foremkami, można też zrobić paluchy. 


Przed pieczeniem ponakłuwać widelcem, posypać solą, papryką lub innymi ulubionymi dodatkami. Piec ok. 5-10min. w 220ºC. Podawać z dowolnym dipem. Można je przechowywać kilka dni w zamkniętym pudełku.


środa, 26 stycznia 2011

Zdrowe bułeczki 2

Kolejna odsłona domowych bułeczek z ziarnami, tym razem z dodatkiem płatków owsianych. Przepis z moimi modyfikacjami, oryginalny znaleziony tutaj.



Składniki (na 16 bułeczek):

  • 2/3 szklanki płatków owsianych
  • 2 łyżki miodu
  • 20g masła lub margaryny
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 i 1/4 szklanki wrzącej wody
  • 20g drożdży świeżych
  • 3 łyżki letniej wody
  • 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego 
  • 2 szklanki mąki pszennej razowej
  • 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka
  • płatki owsiane, mak, sezam do posypania

W misce rozmieszać płatki owsiane, miód, masło, sól i wodę. Odstawić do ostygnięcia. Z drożdży, letniej wody zrobić rozczyn, odstawić na 5min. Następnie wlać do miski z płatkami, dodać siemię, wymieszać. Dodać mąkę i wyrobić gładkie, elastyczne ciasto. Pozostawić przykryte ściereczką w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Po podwojeniu objętości ciasto ponownie wyrobić, podzielić na 16 części. Każdą z nich formować w kulę i układać na blaszce. Bułeczki pozostawić przykryte do wyrośnięcia na ok. 20min. Po tym czasie każdą posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem i posypać płatkami, makiem i sezamem. Piec ok. 20min. w 180ºC.

piątek, 21 stycznia 2011

Ciasteczka kokosowo-owsiane

Ciastka niezwykle proste i szybkie w przygotowaniu. W smaku wyśmienite, na pewno przypadną do gustu wielbicielom zdrowych słodkości, trochę przypominają mi reklamowane ciasteczka zbożowe, ale są dużo lepsze. Myślę, że recepturę można dowolnie modyfikować, dodając ulubione dodatki, ja na pewno tego spróbuję. Przepis znaleziony tutaj. Polecam!



Składniki (na ok. 25szt.):

  • 85g płatków owsianych
  • 85g wiórków kokosowych
  • 100g mąki pszennej
  • 70g cukru pudru
  • 100g masła lub margaryny
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 2 łyżki gorącej wody

Płatki, wiórki, mąkę i cukier wymieszać dokładnie w misce. W małym garnku roztopić masło (nie zagotować), dodać miód, dokładnie wymieszać. Sodę rozprowadzić w 2 łyżkach wrzątku, dodać do masła i miodu, wymieszać.  Zawartość garnka połączyć z suchymi składnikami, dokładnie wymieszać. Z ciasta formować kulki wielkości orzecha włoskiego, kłaść na blaszce i lekko rozpłaszczać (ja dodatkowo rozpłaszczyłam je po 2 min. pieczenia).


Piec w 180ºC ok. 8-10 min. Ciastka po wyjęciu z piekarnika będą miękkie, więc należy chwilkę odczekać ze zdejmowaniem ich z blaszki. Studzić na kratce.