sobota, 20 kwietnia 2013

Tort bardzo czekoladowy

Często zdarza się tak, że najprostsze przepisy, prowadzą do najciekawszych efektów, tak jest w przypadku tego tortu. Ciasto zdecydowanie dla czekoladoholików, którzy na pewno poproszą o dokładkę. Delikatny kakaowy biszkopt idealnie komponuje się z z aksamitnym kremem. Prostota wykonania z pewnością pokusi o przygotowywanie tego ciasta częściej, niż tylko na specjalne okazje.


Składniki (na tortownicę 23cm):

Biszkopt
  • 5 jajek
  • 10 łyżek cukru
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki kakao
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa:
  • 400g śmietanki 30%
  • 350g gorzkiej czekolady
Ozdoby:
  • 50g gorzkiej czekolady

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Stopniowo dodawać cukier, ciągle miksując dodać żółtka. Mąki przesiać z kakao i proszkiem, delikatnie wmieszać do masy. Ciasto wylać do tortownicy wyłożonej papierem, piec ok. 30min. w temp. 180º. Po ostudzeniu przekroić na 2 blaty.
Śmietankę podgrzać na małym ogniu, dodawać stopniowo połamaną czekoladę. Mieszać dokładnie, aż do całkowitego rozpuszczenia czekolady. Schłodzić w lodówce przez 4-5 godzin, aż masa zgęstnieje. Połowę masy wyłożyć na przekrojony biszkopt, nałożyć drugi blat, całość obłożyć pozostałą masą.
Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej, rozsmarować na szklanej desce do krojenia i wstawić do lodówki. Po ok. 1 godzinie ścinać czekoladę za pomocą plastikowej szpatułki. Tak powstałymi rurkami ozdobić ciasto. Przed podaniem przechowywać w lodówce.


niedziela, 31 marca 2013

Wielkanoc

Z okazji Świąt Wielkanocnych
życzę Wam ciepłych i radosnych chwil w gronie najbliższych
oraz udanych wypieków.





niedziela, 10 marca 2013

Szarolotka pod pierzynką

Szarlotka to ciasto, które z pewnością nigdy mi się nie znudzi. Słodkie, soczyste jabłka, a do tego bezowa pierzynka gwarantują udany wypiek. Przepis znaleziony na blogu Doroty, dokładnie tutaj.



Składniki (na formę do tarty o średnicy 30cm):
Ciasto:
  • 4 żółtka
  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • 175g masła lub margaryny
  • 4łyżki cukru pudru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Dodatkowo:
  • 1,2kg jabłek
  • 2 łyżki bułki tartej
  • 4 białka
  • szczypta soli
  • 3/4 szklanki cukru
Składniki na ciasto połączyć i dokładnie wyrobić. Uzyskane ciasto schłodzić w lodówce 2 godziny. Formę wysmarować masłem, wykleić ciastem spód i boki. Podpiec ok 15min. w temp. 175º. Jabłka obrać, pokroić na plasterki. Ciasto obsypać bułką tartą, którą zapobiega przesiąkaniu owoców, na to wyłożyć jabłka. Białka ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli, stopiniowo dodawać cukier, ciągle miksując. Sztywną pianę wyłożyć na jabłka. Piec ok. 40min. w temp. 175º. 

wtorek, 19 lutego 2013

Tort miś

Tort przygotowany specjalnie na pierwsze urodziny Antosi. Z tej porcji wychodzi całkiem dużo kawałków, w zależności od potrzeby można przygotować mniejszy tort. Zdecydowanie dla wielbicieli słodkości- słodki jak jubilatka. Pomysł znaleziony tutaj.



Składniki (na blaszkę 24x39cm):

Biszkopt:
  • 12 jajek
  • 24 łyżki cukru
  • 12 łyżek mąki pszennej
  • 12 łyżek mąki ziemniaczanej
Masa:
  • 500g margaryny
  • 1,5 szklanki mleka
  • 1 i 4/3 szklanki cukru
  • cukier wanilinowy
  • 4,5 szklanki mleka w proszku
Krem:
  • 375g masła
  • 375g cukru pudru
  • 3 łyżki mleka
  • odrobina czerwonego barwnika spożywczego w proszku
Dodatkowo:
  • słoiczek wiśni bez pestek
  • 150g białej czekolady
  • 75g gorzkiej czekolady
  • perełki cukrowe


4 jajka rozbić, oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywna pianę ze szczyptą soli, dodawać stopniowo 8 łyżek cukru, ciągle ubijając. Dodać żółtka i dokładnie zmiskować. Następnie delikatnie połączyć przesianą mąką, miksując na najniższych obrotach. Ciasto wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, piec ok. 15-20min. w temp. 180ºC. W ten sposób przygotować trzy osobne blaty. Po przestudzeniu, wyciąć z nich za pomocą szablonu kształt misia, wycianjąc dodatkowo łapki i brzuszek, tak aby po złożeniu blatów, te części misiowego ciałą były wypukłe. Mleko zagotować z cukrem i cukrem wanilinowym, ostudzić. Margarynę roztrzeć na puszystą masę. Cały czas miksując dodawać  na przemian mleko z cukrem i mleko w proszku. 3/4 masy, przełożyć biszkopty skropione wodą z sokiem cytrynowym. Na dolny i środkowy blat wyłożyć odszączone wiśnie oraz drobno pokrojoną czekoladę. Resztą masy obłożyć wierzch ciasta, niezapominając o przytwierdzeniu dodatkowych kawałków biszkoptu na brzuszek i łapki. Gorzką czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, za pomocą wykałaczki ozdobić nią buzię, łapki i brzuch misia. Resztę czekolady rozprowadzić na kawałku papieru, na kształt kokardki, odłożyć do zamrażarki. Miękkie masło utrzeć na puszystą masę, dodać cukier puder i dokładnie zmiksować. W mleku rozprowadzić odrobinę barwnika, dokładnie połączyć z masą, miksując przez ok. 5min. Ciasto udekorować kremem, nałożyć czekoladowe elementy. Kokardkę z jednej strony pomalować odrobiną gęstego lukru (1 łyżka cukru pudru+ kilka kropli wody), a następnie obsypać cukrowymi perełkami. Przed podaniem przechowywać w lodówce.



czwartek, 7 lutego 2013

Croquembouche

Dziś specjalnie na Tłusty Czwartek alternatywa dla pączków i faworków. Coś równie słodkiego, a do tego bardzo chrupiącego. Croquembouche to tradycyjny francuski deser na bazie ptysiów z creme patissiere otoczonych złocistym karmelem. Brzmi przepysznie? Croquembouche taki właśnie jest. Samo przygotowanie nie jest kłopotliwe, mimo że może się tak wydawać, a efekt wizualny i smakowy z pewnością ucieszy. W mojej wersji z budyniem waniliowym. Polecam.


Składniki (stożek z ok. 65 ptysiów)

Ptysie:

  • 4 jajka
  • 80g masła lub margaryny
  • 200ml wody
  • 165g mąki pszennej
  • 3/4 łyżeczki soli
  • 2 łyżeczki cukru
Budyń:
  • 2 szklanki mleka
  • 2 łyżki cukru
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • kilka kropli aromatu waniliowego
Karmel:
  • 150g cukru pudru
  • 50ml wody


Masło roztopić w rondelku, dodać wodę, zagotować. Wsypać mąkę, sól i cukier, dokładnie wymieszać, aż masa będzie jednolita i  będzie odchodzić od ścianek garnka. Ciasto ostudzić przez. ok. 5min, następnie dokładnie zmiksować z jajkami, dodając po jednym. Ciasto powinno być ciężkie i zwarte. Za pomocą rękawa cukierniczego lub szprycy wyciskać okrągłe ciastka na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Ich kształt można poprawiać łyżką zamaczoną w zimnej wodzie. Piec ok. 15 min. w temp. 200ºC, do zezłocenia. 1,5 szklanki mleka zagotować z cukrem i aromatem. Mąki dokładnie rozmieszać w reszcie i wlać  do gotującego mleka, pogotować do zgęstnienia na małym ogniu dokładnie mieszając. Ostudzić. Cukier puder i wodę umieścić w garnku o grubym dnie i gotować na małym ogniu 15-20min, do złocistego koloru, można delikatnie zamieszać. Ważne jest aby pilnować, żeby karmel się nie przypalił, jeśli tak się stanie to z pewnością poczujemy. Jeszcze ważniejsze, to pod żadnym pozorem nie skusić się na spróbowanie złocistej masy prosto z garnka - grozi bardzo nieprzyjemnym poparzeniem! Z tektury przygotować stożek o średnicy 12,5cm i wysokości 25cm. Obłożyć folią aluminiową. Ptysie napełnić budyniem, każdy z nich oprócz pierwszego, maczać delikatnie w karmelu i przyklejać do poprzedniego. W ten sposób układać ciastka dookoła stelażu, uważając, aby przyklejały się one do innych ptysiów, a nie do folii. Po przyklejeniu ostatniego ptysia, z reszty karmelu za pomocą widelca zrobić nitki i przeciągnąć je dookoła stożka. Pozostawić do zastygnięcia. Następnie delikatnie usunąć stelaż, jeśli ptysie sie do niego przykleiły, najpierw wyjąć tekturę, sama folia odejdzie wtedy bez problemu.


poniedziałek, 4 lutego 2013

Różyczki z ziemniaków

Jeśli znudziły się Wam już ziemniaki w tradycyjnej postaci, polecam przygotować z nich pieczone róże. Z pewnością jest przy nich trochę więcej pracy, ale smak i wygląd zdecydowanie to zrekompensują.



Składniki (na 10szt.):
  • 0,5kg ziemniaków
  • olej
  • przyprawy (sól, pieprz, słodka papryka, bazylia, tymianek)
Ziemniaki obrać, wypłukać w zimnej wodzie. Następnie za pomocą nożyka do obierania kroić w cienkie plasterki. Foremki od babeczek lub muffinek, wysmarować dokładnie oliwą, każdą wykładać plasterkami ziemniaków na kształt róży (od zewnątrz do środka). Posypać przyprawami. Piec w temp. 180ºC przez 25-30min. aż się zarumienią (powinny być miękkie). 

niedziela, 27 stycznia 2013

Ciasto Jakuba

Przyznam, że to ciasto chodziło za mną odkąd zobaczyłam je na blogu Kopalnia Smaków. Zrobienie go odkładałam długi czas, bo wydawało mi się bardzo pracochłonne i nie da się ukryć takie właśnie jest. Na blogu dawno nie pojawiło się nic nowego, więc postanowiłam powrócić z czymś niecodziennym. Do przygotowania tego ciasta potrzebujemy nieco wolnego czasu i dużo dobrych chęci, ale efekt z pewnością mile Was zaskoczy. Ciasto Jakuba (nie wiem skąd ta nazwa) ma ciekawy smak, zdecydowanie polecam je dla osób lubiących mniej słodkie wypieki. 



Składniki (na blaszkę 24x39cm):

Ciasto:
  • 3,5 szklanki mąki pszennej
  • 250g margaryny
  • 1 szklanka śmietany 12%
  • 6 żółtek
  • 0,5 szklanki cukru pudru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Beza:
  • 6 białek
  • 6 łyżek cukru
  • 3 kisiele wiśniowe
Masa budyniowa:
  • 2 opakowania budyniu waniliowego każdy na 0,5l mleka
  • 3 szklanki mleka
  • 250g masła lub margaryny
Dodatkowe:
  • słoik wiśni z kompotu
  • cukier puder
  • wiśnie kandyzowane 

Składniki na ciasto zagnieść i wyrobić, można dosypać trochę mąki, aby się nie kleiło. Ciasto włożyć do miski i schłodzić w lodówce przez ok. godzinę. Po tym czasie ciasto podzielić na 6 równych części. Następnie pierwszą z nich rozwałkować na prostokąt o wymiarach spodu blaszki ok. 20x35cm i przełożyć do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. 2 białka ubić na sztywno ze szczyptą soli, dodać 2 łyżki cukru, a na sam koniec kisiel. Masę wyłożyć na spód ciasta. Rozwałkować kolejny prostokąt i nałożyć na pianę z białek. Piec w ok. 18-20min. w 180ºC, na lekko złoty kolor. Powyższe czynności powtórzyć jeszcze dwukrotnie, tak aby uzyskać trzy osobne trójwarstwowe blaty. Budyń ugotować na 3 szklankach mleka, ostudzić. Masło utrzeć na puszystą masę, stopniowo dodawać po łyżce zimnego budyniu, dokładnie połączyć. Tak przygotowaną masę podzielić na pół, jedną część nałożyć na pierwszy blat, na to kolejny i reszta kremu, całość przykryć ostatnim blatem. Ciasto posypać cukrem pudrem i udekorować wiśniami kandyzowanymi.