niedziela, 27 stycznia 2013

Ciasto Jakuba

Przyznam, że to ciasto chodziło za mną odkąd zobaczyłam je na blogu Kopalnia Smaków. Zrobienie go odkładałam długi czas, bo wydawało mi się bardzo pracochłonne i nie da się ukryć takie właśnie jest. Na blogu dawno nie pojawiło się nic nowego, więc postanowiłam powrócić z czymś niecodziennym. Do przygotowania tego ciasta potrzebujemy nieco wolnego czasu i dużo dobrych chęci, ale efekt z pewnością mile Was zaskoczy. Ciasto Jakuba (nie wiem skąd ta nazwa) ma ciekawy smak, zdecydowanie polecam je dla osób lubiących mniej słodkie wypieki. 



Składniki (na blaszkę 24x39cm):

Ciasto:
  • 3,5 szklanki mąki pszennej
  • 250g margaryny
  • 1 szklanka śmietany 12%
  • 6 żółtek
  • 0,5 szklanki cukru pudru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Beza:
  • 6 białek
  • 6 łyżek cukru
  • 3 kisiele wiśniowe
Masa budyniowa:
  • 2 opakowania budyniu waniliowego każdy na 0,5l mleka
  • 3 szklanki mleka
  • 250g masła lub margaryny
Dodatkowe:
  • słoik wiśni z kompotu
  • cukier puder
  • wiśnie kandyzowane 

Składniki na ciasto zagnieść i wyrobić, można dosypać trochę mąki, aby się nie kleiło. Ciasto włożyć do miski i schłodzić w lodówce przez ok. godzinę. Po tym czasie ciasto podzielić na 6 równych części. Następnie pierwszą z nich rozwałkować na prostokąt o wymiarach spodu blaszki ok. 20x35cm i przełożyć do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. 2 białka ubić na sztywno ze szczyptą soli, dodać 2 łyżki cukru, a na sam koniec kisiel. Masę wyłożyć na spód ciasta. Rozwałkować kolejny prostokąt i nałożyć na pianę z białek. Piec w ok. 18-20min. w 180ºC, na lekko złoty kolor. Powyższe czynności powtórzyć jeszcze dwukrotnie, tak aby uzyskać trzy osobne trójwarstwowe blaty. Budyń ugotować na 3 szklankach mleka, ostudzić. Masło utrzeć na puszystą masę, stopniowo dodawać po łyżce zimnego budyniu, dokładnie połączyć. Tak przygotowaną masę podzielić na pół, jedną część nałożyć na pierwszy blat, na to kolejny i reszta kremu, całość przykryć ostatnim blatem. Ciasto posypać cukrem pudrem i udekorować wiśniami kandyzowanymi.

niedziela, 6 stycznia 2013

Kolorowe szaszłyki

Szaszłyki są doskonałą propozycją zarówno na imprezową przekąskę jak i na lekką kolację. Podawane same, czy też z sosem czosnkowym, na ciepło i na zimno z pewnością wszystkim zasmakują. Łatwe do zrobienia, kolorowe i pyszne, od święta, ale czemu i nie na co dzień.



Składniki (na 10szt.):

  • 400g schabu bez kości
  • 1 papryka żółta
  • 1 papryka zielona
  • 1 papryka czerwona
  • 5-6 małych cebul
  • ok. 20 suszonych śliwek
  • 50g sera pleśniowego
  • oliwa
  • sól, pieprz, słodka papryka, bazylia

Mięso umyć, pokroić na ok. 1,5cm plastry, następnie każdy plaster pokroić na 5-6 kawałków, dobrze przyprawić, odstawić na 20min. Na patelni rozgrzać odrobinę oliwy, mięso podsmażyć z obu stron przez ok 2-3min. Papryki umyć, pokroić w większe kostki. Cebulę obrać, każdą przekroić na 2-3 plasterki. Ser pokroić w drobne kostki, każdą ze śliwek delikatnie naciąć i nałożyć do niej kawałek sera. Na patyczki do szaszłyków nadziewać składniki w dowolnej kolejności, posypać bazylią. Piec w piekarniku w 180ºC przez ok. 25min. 

sobota, 8 grudnia 2012

Pieczone pierogi z kapustą i pieczarkami

Od kiedy spróbowałam pierogów w wersji pieczonej, wiem, że będą się one pojawiać często na naszym stole. Łatwe i szybkie w przygotowaniu tak jak tradycyjne, za to w smaku zdecydowanie bogatsze. Delikatne, chrupiące ciasto z pewnością Wam posmakuje. Przepyszne zarówno na ciepło z gorącym barszczem, jak i na zimno jako przekąska (o ile coś zostanie).


Składniki (na 24 szt.):
Ciasto:
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 3/4 szklanki ciepłej wody
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka oleju
  • 1 łyżeczka soli
Farsz:
  • 500g pieczarek
  • 300g kiszonej kapusty
  • 1 cebula
  • przyprawy (sól, pieprz)

Składniki na ciasto połączyć, wyrobić elastyczne i miękkie ciasto. Pieczarki umyć i drobno pokroić, podsmażyć chwilę na patelni z rozgrzaną oliwą. Kapustę przepłukać zimną wodą, pokroić, poddusić przez ok. 30min. Cebulkę drobno posiekać, zeszklić na patelni z rozgrzaną oliwą. Składniki na farsz dokładnie wymieszać. Ciasto na pierogi, rozwałkować dość cienko, podsypując w razie potrzeby odrobiną mąki. Wycinać pierogi za pomocą szklanki, nakładać farsz i dokładnie sklejać. Piec na blaszce wyłożonej papierem w temp. 180ºC przez ok. 20min. Jeśli chcemy uzyskać ładnie zarumienione pierożki, należy je posmarować tuż przed pieczenie roztrzepanym jajkiem.

wtorek, 20 listopada 2012

Kolakakor

Kolakakor to pyszne ciasteczka karmelowe, wypiekane tradycyjnie w Szwecji. Nie da się ukryć, że ich smak naprawdę wciąga, karmelowe, miodowe, jedyne w swoim rodzaju. Przygotowanie prostsze już być nie może, to jedna z tych propozycji, którą możecie przygotować nas poczekaniu. A jeśli jakieś ciasteczka zostaną nie zjedzone, to z powodzeniem można je przechowywać w puszce do 3 miesięcy. Rewelacyjny przepis znaleziony tutaj.


Składniki:
  • 200g miękkiego masła lub margaryny
  • 100g brązowego cukru
  • 50g cukru
  • 300g mąki pszennej
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1,5 łyżki miodu 
  • 2 łyżeczki cukru wanilinowego
Wszystkie składniki dokładnie połączyć i wyrobić ciasto. Podzielić na 4 równe części, każdą zrolować na wałek o długości blaszki do pieczenia. Wyłożyć na papier do pieczenia i delikatnie spłaszczyć, posmarować mlekiem. Piec w temp. 175ºC przez 15min. Po upieczeniu ukośnie pokroić. Moje ciasteczka na blaszce się połączyły, nie wpływa to w ogóle na ich smak. Po upieczeniu są bardzo miękkie, po wystygnięciu nabierają odpowiedniej konsystencji, twarde i chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku.

niedziela, 18 listopada 2012

Lasagne w trzech kolorach

Dziś na obiad z jednej strony miało być lekko i zdrowo, ale z drugiej koniecznie z makaronem. Biorąc pod uwagę takie wytyczne powstała pyszna, domowa lasagne z ulubionymi składnikami. Szpinak, feta i pomidory to dla nas idealny zestaw, zwłaszcza jeśli idzie w parze z makaronem. Własnoręcznie przygotowany makaron do lasagne z  przepisu Marka (za który bardzo dziękuję) z pewnością mile Was zaskoczy. Jeśli chodzi z kolei o farsz, to mięsożercom polecam dodanie do niego kawałków smażonego boczku, ta wersja też jest smaczna.


Składniki:
Ciasto:
  • 2 jajka
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • szczypta soli
  • ok. 0,5 szklanki wody
Farsz:
  • 450g szpinaku rozdrobnionego
  • 250g fety
  • 3-4 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oliwy
  • puszka pomidorów
  • przyprawy do smaku (sól, pieprz, bazylia, papryka słodka i ostra)
  • 2 łyżki mąki
  • 1/4 szklanki zimnej wody
Z podanych składników zagnieść ciasto, ważne jest aby nie dodawać zbyt dużo wody, bo będzie się za bardzo kleiło. Można podsypywać mąką. 
Czosnek obrać i drobno posiekać, podsmażyć na patelni z rozgrzaną oliwą. Dodać szpinak, chwilę podsmażyć, tak aby woda odparowała, przyprawić do smaku (pamiętając o tym, że feta jest już dość słona). Dodać pokruszoną fetę, dokładnie wymieszać.
Pomidory z sokiem, rozdrobnić i chwilkę podgotować, przyprawić do smaku. 2 łyżki mąki pszennej rozprowadzić dokładnie w niewielkiej ilości wody, tak powstałą zawiesiną zagęścić sok pomidorowy. Chwilę pogotować, dokładnie mieszając.
Ciasto podzielić na 4 części, każdą rozwałkować na koło o średnicy nieco większej niż naczynie, w którym będziemy zapiekać lasagne. Formę wysmarować masłem lub oliwą, wyłożyć pierwszym kawałkiem ciasta, brzegi podwijając na ścianki naczynia. Na to wyłożyć kolejno połowę masy szpinakowej, następny kawałek ciasta (znowu podwijając go na ścianki), połowę sosu pomidorowego, ciasto tak jak poprzednio, resztę szpinaku i na koniec ostatni kawałek ciasta. Wierzch polewamy resztą sosu pomidorowego. Układając makaron należy pamiętać, żeby sklejać kolejne płaty na ściankach naczynia, w ten sposób po upieczeniu powstanie nam coś na kształt "makaronowej miseczki". Piec w temp. 190ºC przez ok. 35-40min., aż brzegi lekko się zarumienią. Podawać na gorąco lub na zimno, w każdej wersji jest rewelacyjna, dodatkowo doskonale się kroi.

niedziela, 11 listopada 2012

Rogale marcińskie


Tak, jak obiecałam zapraszam na tradycyjne rogale marcińskie. W tym roku z dodatkiem delikatnego, białego maku, tak jak w oryginalnej recepturze, znalezionej tutaj. Przepis sprawdzony, z pewnością Was nie zawiedzie.



Składniki (na 24szt.):

Ciasto:
  • 1 szklanka ciepłego mleka 
  • 1 łyżka suchych drożdży 
  • 1 jajko 
  • 1/2 łyżeczki aromatu waniliowego
  • 3 1/2 szklanki mąki 
  • 3 łyżki cukru 
  • szczypta soli 
  • 225g miękkiego masła (z tego 2 łyżki użyjemy od razu do ciasta)
Nadzienie:
  • 300g białego maku 
  • 100g masy marcepanu
  • 3/4 szklanki cukru pudru
  • 100g orzechów włoskich
  • 100g zblanszowanych migdałów
  • 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej 
  • 2-3 łyżki gęstej śmietany u mnie jogurt grecki
  • 3 biszkopty, pokruszone na okruszki
Do posmarowania:
  • 1 jajko rozbełtane z 1 łyżką mleka
Lukier:
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 5-6 łyżek wody
  • kilka kropli soku z cytryny

Posypka:
  • 50g posiekanych migdałów
  • 50g posiekanych orzechów włoskich
  • 50g kandyzowanej skórki pomarańczowej

Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, pozostawić na kilka min., dokładnie wymieszać. Dodać roztrzepane jajko i aromat, wymieszać. Mąkę przesiać z cukrem i solą do dużej miski, dodać 2 łyżki miękkiego masła, rozetrzeć palcami. Dodać rozczyn, dokładnie wymieszać i szybko wyrobić gładkie ciasto. Ciasto powinno pozostać lepiące, uformować prostokąt, owinąć folią i schłodzić w lodówce ok. 1h. Po tym czasie ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach ok. 30x15cm, by krótsze boki stanowiły górę i dół, pozostałe masło rozsmarować na nim równomiernie, pozostawiając ok. 0,5cm marginesu z każdej strony. Złożyć 1/3 ciasta od góry, następnie przykryć dolną częścią ( tak jak składamy kartkę). Dobrze skleić brzegi i rozwałkować na prostokąt ok. 25x17cm, złożyć tak jak poprzednio, zawinąć w folię i schłodzić w lodówce przez ok. 45min. Wałkowanie i składanie powtórzyć 3 razy chłodząc ciasto przez 30min. Po ostatnim zwijaniu ciasto dobrze owinąć folią i włożyć do lodówki na całą noc. 

Mak i orzechy sparzyć dwukrotnie gorącą wodą, po 15min. odcedzić. Zmielić dwukrotnie z migdałami (ja z uwagi na brak maszynki do mielenia, użyłam rozdrabniacza z blendera). Masę marcepanową rozetrzeć z cukrem pudrem, połączyć z makiem, dodać skórkę i pokruszone biszkopty, dobrze wymieszać. Dodać śmietanę lub jogurt, najpierw mniej, aby masa nie okazała się za rzadka, dokładnie połączyć. 

Ciasto wyjąć z lodówki na 20min. przed rozpoczęciem pracy. Rozwałkować na prostokąt o wymiarach ok. 65x34cm i przekroić na pół wzdłuż dłuższego boku. Każdy z pasków podzielić na 12 trójkątów. Na każdy nakładać nadzienie zostawiając mały margines na bokach, zwijać zaczynając od podstawy trójkąta. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 1h. Po tym czasie posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem. Piec w temp. 180ºC przez ok 18-20min. aż się przyrumienią. Jeszcze ciepłe lukrować i posypać wymieszanymi bakaliami.