poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Jak upiec chleb? Część 1. Zakwas

Pierwszym krokiem przy pieczeniu własnego chleba jest przygotowanie zakwasu. Zrobienie domowego zakwasu nie jest niczym trudnym, potrzeba nam tylko wody, mąki żytniej 2000 i czasu. Przy odpowiednim postępowaniu możemy wyhodować silny zakwas, który będzie nam służył latami.

Przygotowanie zakwasu.
Składniki: 
-5 łyżek mąki żytniej 2000
-5 łyżek wody letniej przegotowanej

Dzień 1.
Rano do wyparzonego słoika o pojemności 0,8-1,0 litra wsypujemy mąkę żytnią, zalewamy letnią, wcześniej przegotowaną wodą i mieszamy drewnianą lub plastikową łyżką. Słoik nakrywamy ściereczką i odstawiamy. Wieczorem mieszamy zakwas.

Dzień 2- każdy kolejny
Składniki: 
-3 łyżki mąki żytniej 2000
-3 łyżki wody przegotowanej

Rano dodajemy do słoika 3 łyżki mąki i 3 łyżki wody, mieszamy jak poprzednio i odstawiamy. Ta czynność to tzw. dokarmianie zakwasu. Wieczorem mieszamy zakwas.Powinien mieć dość gęstą konsystencję i charakterystyczny zapach.

Zakwas po dokarmieniu zwiększa swoją objętość, pojawiają się pęcherzyki powietrza i charakterystyczny octowy zapach. 5 dnia nasz zakwas jest już wystarczająco silny, aby móc użyć go do pieczenia chleba.
W przypadku dłuższej nieobecności lub, gdy wiemy, że nie będziemy potrzebowali takiej ilości zakwasu po porannym dokarmianiu chowamy go do lodówki. Może być tam przechowywany 2 tygodnie.

Zakwas przed dokarmieniem.




Dokarmianie.


















Dokarmiony zakwas.